SON DAKİKA
Hava Durumu

SEN NEYMİŞSİN BE ABİ!

Yazının Giriş Tarihi: 18.03.2024 15:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.03.2024 15:02

Çok başarılıdır! Esneklik ve kıvırmada üzerine yoktur! Bukalemun misali anında renk değiştirebilir. Yüzüne serpilen nisan yağmuru sandığı su damlacıklarına biraz bozulur! Bu kısa sürer. Ortamda çıkarına bir şeyler görmüşse eğer, yüzüne serpilen su damlacıklarına aldırmaz. No olacak canım? Ne de olsa su! Ha yağmur suyu ha öteki, ne fark eder?

Bir iş varsa konuşulacak ya da yapılacak, o kendi işidir. Kendisi için önemli olan, kendi çıkarına hizmet edendir. Sana, senin alanına saygısı olacağını düşünmek fazlaca saflık olur. Sende bir çıkarı yoksa alanına asla saygı göstermez.

Kelime hazinesi kıt, fiyat etiketi ederinden yüksektir! Her konuda bilgi sahibidir. Her şeyin en iyisini o bilir. Sakın onunla münazaraya, münakaşaya girme. Başa çıkma şansın yoktur!

Dar çevrede yaşamasına, gazete, kitap okumamasına, televizyon haberleri ve belgeseller izlememesine rağmen her konuda bilgi sahibidir. Akşamları aynı arkadaşlarla batak oynamak veya meyhanede kafa çekmek en büyük hobisidir. Eviyle ilişkisi yok denecek kadar azdır. Haberlerden bihaberdir. Televizyonda dizi, film ve magazin programlarından başka bir şey izlemez. Ya da önemsediği birinin tavsiye ettiği programları izler. İzlediği kanallar bile bellidir. Araştırmaz, incelemez, düşünmez…

Bir kitap okuyabilmişse, o kitap gündemdeyse, birkaç yeni sözcük öğrenmişse değme filozoflara taş çıkaracak kadar bilgilidir! Öğrendiklerinin büyük çoğunluğu kulaktan dolma ve yanlıştır. Yeter ki konudan hoşlansın, kimden dinlediğinin, kimi dinlediğinin, ne önemi var?

Birkaç yeni jargon öğrenmişse gündemde olan. Anlamını bilmese de önemli değil. Yeter ki cümle içine yerleştirsin o kelimeleri. Nereye koyduğunun da hiç önemi yok. Kelime anlamı mı dediniz, ne önemi var? Anlamını bilip te ne yapacak? Hemen fark edersiniz ne kadar sığ olduğunu.

Çevrelerinde bulunan yağdanlıklardan her an yağ damlar üzerlerine! Yağlandıkça, sürekli pohpohlandıkça, kendilerini bilgiç sanmaları da doğaldır. Kendini öne çıkarır, her zaman kendi çıkarlarını ön planda tutar. Ünlülerle, yüksek mevkidekilerle fotoğraf çektirmeye bayılır. Sürekli vitrinde olmak ister. Varsa yoksa kendisi… Pirim getirecek eylemler önceliğidir. Tarlada izi olmasa da harmanda her zaman yüz bulur!

Herhangi bir yalanını, yanlışı yüzüne vurma. Zeytinyağı gibi su yüzüne çıkar! Kendi söylediklerini sana mal eder ve zor durumda kalırsın.

Söylediği her söz, attığı her adım hesap ürünüdür. Çok yeteneklidir, konuyu ustalıkla farklı noktalara taşımada üstüne yoktur. Kıvırmayı iyi becerir. Düşüncesini gizlemeyi başarır. Net değil, şeffaf değil, her zaman fludur. 

Sinsidir, nerede ne yapacağı bilinmez. Attığı her adımda bir hesap vardır. Her zaman üç beş adım sonrasını hesaplar, ona göre davranır. Mert olduğunu, açık sözlü olduğunu, dürüst olduğunu, seni çok sevdiğini sık sık zikreder.

 

O kadar suratsızdır ki, kapıdan kovsan bacadan girer. Yeni tanışmış olsan bile kırk yıllık dost gibidir. Kaz gelecek yerden tavuğu esirgemez. Öyle hünerlidir ki sen de inanmaya başlarsın kırk yıllık dost olduğuna.

B sineği gibidir, her b konar! Orada alacağı bir şey varsa. Sana asla fırsat vermez, seni konuşturmaz. Her şeyi o bilir. Her zaman son noktayı o koyar. Son sözü her zaman onundur! Senin bilgini umursamaz bile.

Ticarette para, memuriyette makam, siyasette koltuktur aslolan! Şansı yaver gittiyse, bir köşeye yerleşip, bir koltuğu kaptıysa değme keyfine.  

Her şeyi o bilir! Mesleğini mi dediniz? Ne önemi var aklınıza gelen her meslek! Kim mi bunlar? Çevrenize dikkatle bakın her yerde görürsünüz!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.