SON DAKİKA
Hava Durumu

(ÖZEL HABER) NİLÜFER’İN SORUNUNU VE ÇÖZÜMÜNÜ BİLİYORUZ

Zafer Partisi Nilüfer Kurucu İlçe Başkanı ve aynı zamanda Nilüfer Belediye Başkan Adayı Veteriner Hekim Işıl Esgin Bursa’dan Haber Var’a konuk oldu. Adaylığı açıklandıktan sonra ilk ziyareti Bursa’nın yeni nesil haber platformu www.bursadanhabervar.com’a yapan Işıl Esgin “Nilüfer’in sorunlarını biliyor, çözümünü de biliyoruz. Kimse merak etmesin. Zafer Partili belediyelerle Bursa’nın yüzü gülecek” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 20.01.2024 11:33
Haber Güncellenme Tarihi: 20.01.2024 11:43
Kaynak: BURSADAN HABER VAR
www.bursadanhabervar.com
(ÖZEL HABER) NİLÜFER’İN SORUNUNU VE ÇÖZÜMÜNÜ BİLİYORUZ

Haber: Fatih AKKUŞ - Muhammet Ömer Ak

Kamera: Serdar DUNDAR

Bursa yerel seçimde hızlanmaya başladı. Özellikle siyasi partilerin adaylarının isimleri yerel siyasette Bursa’ya heyecan getirmeye başladı. Akparti ve CHP’nin Nilüfer adayları henüz netlik kazanmazken, Zafer Partisinin Nilüfer Belediye Başkan adayı ilçe kurucu başkanlığını da üstlenen ve partinin kurulduğu günden itibaren sahada en aktif çalışan isimlerinden olan Işıl Esgin oldu. Esgin adaylığı açıklandıktan sonra ilk medya ziyaretini İlçe Başkan Yardımcısı Makine Mühendisi Türker Türksever ve İl Başkan Yardımcısı Yazar Melda Vatancı ile birlikte Bursa’dan Haber Var ekibine yaptı.

NİLÜFER İÇİN PROJE GURUBU

Özellikle Nilüfer’in sorunlarına tek elden çözüm değil kurdukları proje gurubuyla çözüm olacaklarının altını çizen Esgin “Bu proje gurubunda Avukat, Yazar, Mimar, Mühendisler, Veteriner Hekim, Mali Müşavir var. Daha eksik noktaları da tamamlayarak bu gurubun da önerileriyle seçildiğimizde vatandaşlarımıza hizmet vermeye çalışacağız. Artık Nilüfer’i gerçekten Nilüferliler yönetecek. Partimiz kurulduğu günden beri sahada aktif çalışmalara devam ediyoruz. Derdimiz yerel seçimde oy devşirmek değil, var olan oyumuzu arttırmak ve seçimi kazanıp Bursa’nın, Nilüfer’in hak ettiği hizmeti sağlamak” dedi.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE ANA MADDEMİZ

Belediyelerin sorumluluğunda olmasa da uyuşturucu ile mücadele edeceklerini de söyleyen Işıl Esgin “Zabıta ekiplerimizle sahada çözüm odaklı olacağız. Çalışmayan hiçbir belediye birimi, hiçbir personel olmayacak. Zabıta ekiplerimizde sahada bu doğrultuda işini yapmaya devam edecek. Emniyet Güçleriyle koordinasyonlu bir biçimde Zabıta ekiplerimizde gelen ihbarları değerlendirecek ve haber verilmesi gereken yerlere haber vererek gereken yapılacak. Özellikle belirlediğimiz ve 3 yıldır üzerinde durduğumuz bölgeler var. Bu bölgelere de çözüm ulaşacak” dedi.

SIĞINMACI SORUNU!

Bu anlamda sadece Çarşamba bölgesi göze çarpsa da Nilüfer’de bu sorun çok ciddi boyutta diyen Esgin “Görükle’de bir sitede ikamet eden öğrenci ve ailelerimiz balkonlarına Türk bayrağı asarak tepki gösteriyor. Biz buna da çözüm üreteceğiz. Bunun için neresi olduğu hiç önemli değil Sığınmacılara ek vergiler koyacağız ki bizim kendi evladımızın beli bükükken kimse kusura bakmayacak böyle bir rahatlığa müsaade edemem. Sığınmacı sorunu derken bunu insanlar sadece bir kesime çekmeye çalışıyor. Bizim tavrımız net. Türkiye’de Türk olmayan herkes için bu geçerli olacak. Askere giden evladımızın yaşadığı sıkıntıyı biliyoruz ama verilen imtiyazların da farkındayız. Kendi evladımıza gereken desteği veremiyorken, hangi ülke vatandaşı olursa, olsun Türkiye’de yaşayan sığınmacıya o imtiyaz tanınmayacak” şeklinde konuştu.

VERİLEN İMTİYAZLAR KESİLECEK, EK VERGİ GELECEK

Bunun da önüne geçmek için neler yapılacağını anlatan Esgin “Bugüne kadar verilen imtiyaz ve destekler direk olarak kesilecek. Yeni destek ve imtiyazlar kesinlikle verilmeyecek. Onlara verilen destek ve imtiyazlar ihtiyaç sahibi ailelere aktarılacak. Özellikle yabancıya ruhsat vermeyeceğiz. Başkası üzerinden ruhsat alan ve tabelasını Türkçe yapanlar var uzun süredir tespit ettiğimiz onların da ruhsatları iptal edilecek ve ek vergilerle sağlanan gelir ihtiyacı olan Türk vatandaşlara verilecek” dedi.

NİLÜFER’DE YALANA, TALANA DUR DİYECEĞİZ!

Özellikle daha sonra yapılmasına rağmen yine de plansız büyüyen ve her yere verilen imarlarla amaçlananın ne olduğunu bildiğini ve bunun da kendi döneminde sonunu getireceğini söyleyen Esgin “Özellikle Nilüfer’de genç nüfuslarının yoğun olduğu bölgelere kütüphaneler ve spor alanlarının yapılacağını söyleyebilirim. Planlı olması gereken Nilüfer’de, Nilüfer Belediyesinin yaptığı spor alanlarının az olması da genç nüfusun başka işlere yönelmesini sağladığını söyleyebilirim. Biz yapacağımız spor alanlarıyla hem Atanamayan Öğretmenlerin derdine derman olacağız, hem de gençlerin nefes almasını sağlayacağız. Talana, yalana dur diyeceğiz” dedi.

DEPREM KONUSUNDA DEVRİM YAŞANACAK

Özellikle Bursa’nın en kötü zeminine sahip mahallerin çoğunlukta olduğu ve her ne kadar yeni gözükse de çarpık yapılaşma olduğunu söyleyen Işıl Esgin “Nilüfer yeni yapılan bir kent ancak aynı mahallede, aynı sokakta bulunan binalara bakıldığında birisi 5, birisi 10, diğeri 25 kat imar verilmiş. Bunun çeşitli sebepleri olsa da bu hem hukuksuz, hem adil değil. Biz bunun da önüne geçeceğiz. Öyle her isteyen, her bağış yapan istediği imarı alamayacak. İstediği yere prefabrik evi koyup, tarım arazilerini berbat edemeyecek. Nilüfer ekolojik tarımın merkezi olmak durumundayken, Tiny House ve Prefabrik kentleşmenin öncüsü olmuş durumda. Turizm amaçlı o kadar çok alanımız var ki biz bunları da değerlendiremiyoruz” dedi. Özellikle geçtiğimiz dönemde duyduğu bir festivalede çok takılan Esgin “Nilüfer, Atlas köyünde Caz Festivali yapılıyor. Atlas Köyünün bence Caz Festivalinden önce ihtiyaç duyduğu asıl önemli konular var. Bunlara odaklanmak varken, Festivallere harcanan zaman, maddiyat bu kentin önceliği değil. Bursa bir deprem bölgesi ve acilen bu konuda adımlar atılmalı. Biz göreve geldiğimizde yer ve bina sahibi istese de istemese de biz depreme dayanıklı mı? Değil mi? Bu anlamda çalışmalarımızı yapacağız ve depreme dayanıklı olmadığını tespit ettiğimiz binalarla alakalı gerekli boşaltma çalışmaları yapılarak bu sorunun önüne geçeceğiz. Zemin 3 kat müsaade edilen yerlerde, 20 kat izinler verilmiş vaziyette. Hepsinin altında kocaman dükkanlar ve maalesef ki zemine elverişli binalar değiller. Bunu çıplak gözle bakan bile görebiliyorken rant uğruna nasıl buna müsaade edilir anlamış değilim” dedi.

İşte Işıl Esgin’in kendi ağzından yapılacak başlıca projeler;

Belediyecilikte ilk projelerimiz;

* Zaferli Belediyelerin maddi kaynakları sığınmacılara harcanmayacak.

* Varsa yapılan maddi yardımlar, kesilecek.Belediyelerin tüm kaynakları vergisini ödeyen, askere giden Türk Milleti'ne harcanacak.

* Sığınmacılardan ek atık vergisi alınacak.

* Sığınmacılara işyeri ruhsatı verilmeyecek, verilen hukuksuz ruhsatlar iptal edilecek.

* Sığınmacılar kendilerine gösterilen tesis dışında başka sosyal tesislere giremeyecekler.

* Uyuşturucu ile mücadelede, Emniyet Güçlerimiz ve zabıta ile birlikte çalışacağız.

* En çok genç nüfusun olduğu Nilüfer'de gençleri başka ilçelere göndermeyecek, atıl olmayan çok büyük kapasiteli kütüphaneler yapacağız ki, Nilüfer gençliğinin en önemli sorunlarından.

* Hem kütüphane, hem spor , kültür, sanat ve müzik ile ilgilenebilecekleri gençlik merkezlerinde atanamayan genç öğretmenlerimiz istihdam edecek. Spor, müzik, kültür, sanat merkezlerimiz ile uyuşturucu ile mücadele edilecektir.

* Çarşamba sığınmacı bölgesi olarak öne çıksa da, Nilüfer'de Görükle'de Afgan ve Suriyeli sığınmacıların sayısı çok arttı. Bazı sitelere hakim olmaya başladılar. Hatta Görükle'de bazı sitelerimizde Türklerin yaşadığını belirtmek için milli mücadele yıllarındaki gibi Türk bayrakları asılmaya başlandı.

* 3 yıldır 64 mahallesini dolaşarak sorunlarına hakim oldugumuz Nilüfer'de sorunları çözmek için tüm meslek gruplarından uzman proje grubu kurduk. Proje grubumuz gece gündüz çalışarak Nilüferin trafik, yol, ulaşım, sağlık, güvenli gıda, kentsel dönüşümde rant, yeşilin griye döndüğü çarpık kentleşme, deprem düşünülmeden  yapılan binalar ve eğitim alanlarında   verimli projeler üreterek Nilüfer'de adil, dürüst, şeffaf,  uzman belediyeciliği yaşatmak için çalışıyor.

* 64 mahallemizi gezerken okul, internet olmayan köylerimize denk geldik. Internetin girmediği, telefon hatlarının çalışmadığı, eğitimin yapılmadığı, hayvancılığın bittiği köylerimiz varken biz, Atlas köyünde caz festivali yapmayacağız.

Zafer Belediyeciliğinde hizmet önceliği olacak. Eğitim, ulaşım, yol, internet, haberleşme, sağlık, üretim, kütüphane  gibi öncelikli hizmetler beklerken belediye kaynakları festivallere aktarilmayacak.

Ilçemizde turizmde öne çıkarılacak öyle güzel köylerimiz var ki, bu köylerimizde turizm projelerimiz hayata geçecek.

Sporun her dalı, özellikle futbol ile ilgili de projelerimiz var hayata gecirecegimiz.

Biz Nilüfer Ilçemizin sorunlarını bilerek, liyakatlı, uzman ve genç kadrolarımızla çözmeye geleceğiz.

6 haziran 2023'de başladığımız yerel seçim çalışmalarımızda, Nilüferlilerin sorunlarını öğrendik ve uzman kadrolarımızı belirledik.

Seçim sürecinde de sevgili Nilüferlilerin desteğini bekliyoruz, Atatürkçü vatansever Nilüferlileri bizimle sahada çalışmaya davet ediyoruz.

Sığınmacı problemi, yolsuzluk, uyuşturucu, rant kavgaları ve liyakatsizlik ile mücadelenin yeri Zafer saflarıdır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.