SON DAKİKA
Hava Durumu

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık Bursa'dan Haber Var'a konuştu! "Ustalık dönemimizde daha iyi projelerle"

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Bursa'dan Haber Var mikrofonlarında Fatih Akkuş'un sorularını yanıtladı.

Haber Giriş Tarihi: 10.11.2023 15:15
Haber Güncellenme Tarihi: 10.11.2023 18:13
Kaynak: Haber Merkezi
www.bursadanhabervar.com
Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık Bursa'dan Haber Var'a konuştu! "Ustalık dönemimizde daha iyi projelerle"

Haber: Fatih Akkuş

Kamera: Muhammet Ömer Ak

Olumsuzluklara rağmen hizmete devam ettik

Tabii ki beş yıl dolu dolu geçti aslında ama biraz hepinizin de bildiği gibi bizim planlarımızın haricinde geçti. Yaklaşık iki yıl bir pandemi süreci yaşadık. Tabi bu pandemide tamamen dünyadaki hayat durdu. Bunun bize bir dezavantajı var. Bununla beraber pandeminin getirdiği ilave yükler de tabii bütçeye ciddi bir yük getirdi. Bundan sonra da takdir edersiniz tam hizmetler yapılmaya başladığında bir de büyük bir deprem yaşadık. Ama bunlar olumsuz tarafları Biz bu olumsuzluklara sığınarak proje yapamadık diye bir lüksümüz olamaz.

Türkiye’nin armudu Gürsu’da yetişiyor

Bu kadar olumsuzluklara rağmen seçim beyannamemizde belirttiğimiz 25 tane proje var. Bu 25 proje nasıl doğdu? Tamamen vatandaşımızın sağdan aldığı istek ve talepler doğrultusunda 25 projemizi oluşturduk. Bu kadar olumsuzluklara rağmen Allah nasip etti bu 25 projenin 22 tanesini bitirdik. Tabii bunun yanında da bizim vatandaşa söz verdiğimiz şu anda üç projemiz var. 2 tanesinin ihalesini gerçekleştirdik, devam ediyor. O günkü şartlarda ihtiyaçtı ama belki projelerin Bir tanesinde belki değişiklik yapabiliriz. Bu proje soğuk hava deposu projesi. E bugün ihtiyacımız olmayabilir. Bunun yerine şu anda daha çok ihtiyacımız olan yeni bir ürün var. Şoklayarak doldurularak kurutulan ürünler. Burada tabii takdir edersiniz ki Türkiye'nin yetiştirdiği armudun biz %35’ini sadece Bursa'dan yetiştiriyoruz. Ve dünyanın her tarafına ihracat yapıyoruz. Birinci kalite armutta hiçbir sıkıntımız yok. Meyve suyu fabrikalarına giden ikinci kalite armutta israf olmasın diye bunu daha değerli kullanabilmemiz için dondurarak ya da kurutarak anda iyi bir piyasa açıldı. Biz de bu iyi piyasaya Gürsu’nun armudu olarak da girmek için mücadele ediyoruz. Altyapı çalışmalarımızı bitirdik, proje çalışmalarımızı bitiyor. İnşallah buraya yeni bir kurutma fabrikası inşa edeceğiz. Çünkü yaptığımız işin de bir de sürdürülebilir bir tarafı olması lazım. Yaptığımız araştırmalarda bunun da ciddi bir ihtiyaç olduğunu öğrendik ve şu anda numunelik yaklaşık bir ton kurutturuyoruz.

Bunu şimdi basın mensuplarına ve birçok Gürsu halkına birçok vatandaşımızı denettirerek ürün tutar mı tutmaz mı diye algısını uyandıracağız. Ürünümüz tutarsa çok hızlı bir şekilde fabrikayı kurup armutlarımızı da ekonomiye değer katsın diye kurutarak, şoklayarak piyasada Gürsu Belediyesi olarak da yer almak istiyoruz. Yani değiştirdiğimiz projenin bir tanesi bu. Tabii bizi mutlu eden bu 25 projeyi bitirmenin yanı sıra yaklaşık %50’de vatandaşa söz vermediğimiz halde gerçekleştirdiğimiz projeler var.

Ödülü Emine Erdoğan’dan aldık

İşte onlardan bir tanesi hayvan barınağı. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye Belediyeler Birliği ile beraber Orman Bakanlığı'nın yaptığı bir yarışmada biz dedik ki Gürsu Belediyesi olarak yapılması gereken orman barınağı şu şartlarda şu şu ölçülerde olması lazım ve bunları taşıması lazım diye biz bir kendimize göre bir çalışma yaptık. Bunu da yarışmaya sunduk. O yarışmada da bizim proje birinci oldu. O projenin ödülünü de Emine Erdoğan Hanımefendi’den aldık. Allah nasip etti. O projeyi de gerçekleştirdik. Bu proje 15 milyonluk bir proje.

Şimdi de çok yakın zamanda inşallah açılışını yapacağız. Şu anda hasta can dostlarımızın tedavisi yapılıyor, çok yakın zamanda da resmi açılışını gerçekleştireceğiz. Şunu anlatmak istiyorum. Gürsu halkının bizden beklentisi olan projelerin 0’ünden daha fazlasını gerçekleştirip hediye etmiş olduk. Tabii bunun verdiği rahatlık, bunun verdiği huzur, bunun verdiği mutluluğu da Gürsu halkını ile görüştüğümüzde de çok rahat bir şekilde hissedebiliyoruz. Tabii ki yapılan her projede bize ayrı bir mutluluk. Yani nereden geçerseniz geçin orada bir projenizi görüyorsunuz ve ayrı bir şekilde mutlu oluyorsunuz.

Bizim elimiz armut toplamaya kalklar kadına karşı kalkmaz”

Biz tabii burada hem bir sosyal proje yapalım, hem armudumuzun ismini duyuralım, hem de kadına karşı şiddete insanlarımız duyarlı olsun diye bir proje yapalım diye yola çıktık. Burada yaptığımız proje “Bizim elimiz armut toplamaya kalklar kadına karşı kalkmaz” diye bir proje yaptık.

Geride bıraktığımız yılda bu proje tuttu ve ulusal basında da yer aldı. Biz bunu bu yıl biraz daha nasıl geliştirebiliriz? Bir tık daha üstünü nasıl yapabiliriz diye arkadaşlarla çalışma yaptık.

Hepinizin bildiği gibi 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü. Biz istedik ki 11 Ekim'de 11 Ekim doğumlu, 11 tane kız çocuğumuzu Ankara'ya götürelim. Aynı zamanda tabii Bursa Milletvekilimiz Emine Hanım'ın desteğiyle orada bir basın açıklaması yaptık. Hem kadına karşı şiddeti hem de bu dünya çocuklarına armağan maksadıyla tabii.

Aynı günde takdir edersiniz ki grup toplantıları olduğu için Cumhurbaşkanımızla da bir görüşme şansımız oldu. Hem çocukların birebir cumhurbaşkanımızla ilgilenip, halini hatırını sordu hem de çocuklarımız vesilesiyle 11 Ekim Dünya Kız Çocukları gününü kutlamış oldu. Tabii güzel bir fotoğraf oluştu, bizi de mutlu etti. Cumhurbaşkanımız ile görüşmek, Gürsulu çocukları onlarla buluşturmak. Akabinde de biz genel merkezde genel başkan vekillerimizle birebir görüşüp onlara da projemizi anlattık. Aynı zamanda biz bu projenin içerisinde armutlarımızı da tanıtım kutularda bütün Ankara'daki vekillerimize dağıttık. Hem tatsınlar hem de armutla ilgili bilgilensinler.

Bir tarafta armudu tanıtırken kutularının sağında solunda da bizim projelerimizin fotoğraflarına yer verdik. Oradan da hem Ankara siyasetine hem de bütün insanlara mesaj vermek istedik.

Birinciliği hak ediyorduk

Aslında Sevilla’daki panelde hem sevindiğimiz taraflar hem üzüldüğümüz taraf var. Üzüldüğümüz taraf aslında bizim proje 1.olabilecek bir proje. Çünkü 1. olan projeyi de yakından incelediğimizde gerçekten de bizim projenin arasında uçurum fark var .

Takdir edersiniz ki sonuçta Avrupa Birliği ve Türkiye'ye karşı ve bizlere karşı bakış açıları belli. Ama buna rağmen yine düşünün Türkiye'nin haricinde onlarca ülkeden de bu projeyi yarışma bu yarışmaya proje gönderiyorlar. Bu kadar projenin içerisinden ikinci olması da büyük bir başarı

Gönlümüzden birincilik geçiyordu çünkü birinciye gerçekten de ciddi bir maddi ödül de vardı. Tabii olması bizim için ayrı bir sevinç olacaktı ama birinci olmama işi biraz üzdü.

Lakin bir yıl sonra bizim projenin değerini biraz daha anlayarak Sevilla Belediyesi'nin özel davetiyle biz bu fuara gittik. Türkiye'den tek davet edilen biziz. Bu bizi çok mutlu etti. Orada bize verilen süreyi yüzde yüzde aşarak ki diğer konuşmacılara müdahale etmeleri halinde biz hiç müdahale etmediler. Biz verdikleri dakikayı iki katına çıkararak orada sunumumuzu yaptık. Bu da çok güzel oldu. Tabii o yaptığımız ortamdaki insanlara da Türkiye'yi tanıtmak, Avrupa'da olmak çok farklı bir ortam.

Bir taraftan mevcut ilçenizi kırk beş kelimeyle anlatmak zorundasınız. Bursa'ya bir şeyler Bursa'dan bir şeyler katmak zorundasınız. Türkiye'den derken zaman da çok kısa bu kadar çok kısa zaman içerisinde elimizden geldiği kadar Gürsu'yu da Bursa'yı da Türkiye'yi de çok net bir şekilde anlattık. Oradakiler de mutlu oldu. Resmi bir karşılama belediye başkanının bize ilgisi ve oradaki arkadaşların proje bir şey çok da bizi memnun etti. Farklı ülkelerden gelenlerin birebir bizimle görüşüp ya bu projenin kısa zamanda hayal edip gerçekleştirmeniz ve ya birçok şeyi hayal edersiniz, yaparsınız ama sürdürülebilir bir taraf olmadığı zaman orada herkes bir hayal kırıklığına uğrar. Burada bizim hayal ettik, yaptık ve sürdürülebilir bir tarafı oldu. Ve bunun yanında da böyle başarılı ödüller gelmeye başlayınca bizi daha çok mutlu etti. Inşallah bunlar bizi motive ederek daha büyük projeler, daha büyük ödüller bizim için hedefimiz bunlar. Tabi dediğim gibi Türk olarak orada konuşmak gurur verici ama bunu daha iyi yerlere taşımak da hepimizin elinde.

Ustalık dönemimizde daha büyük projelerle

Adaylık konusu bizim elimizde olan bir şey değil. Şimdi bildiğiniz gibi bizim tabii buradaki bütün amacımız hizmetle vatandaşın gönlüne gelebilmekte. Buyurduğunuz gibi eğer vatandaşın gönlüne girebildiysek, vatandaş da bunu gönülden istiyorsa zaten genel merkezimizin istediği de o. Yaptıkları hareket çalışmalarda “Kim burada başarılı olur? Kim daha iyi hizmet eder?” diye onun altyapı çalışmalarını yapıyorlar. Sonuçta vatandaşımız bizden yana istek ve talepleri olduğuna göre de ben bir sorun olacağını zannetmiyorum. İnşallah ustalık dönemimizi de daha büyük projelerle Gürsu halkına hizmet etme şansı Cenabı Allah nasip eder.

Filistin'de soykırım var

Biz bir taraftan bu hizmetlerimizi yaparken bir taraftan da içimiz kan ağlıyor. Çünkü özellikle Filistin'de yapılan bu katliam çünkü artık bunun savaşla bunun ya da farklı tabir edeceğimiz bir sözcük yok tamamen orada katliam yapıyorlar. Ve soykırım yapıyorlar. Burada bütün dünyanın bunu görmesi gerekiyor. Sadece kınamakla bu işler olmuyor ama görerek gerçekten de bütün dünyanın buna müdahil olması gerekiyor ki oradaki kanayan yaralılar bir an önce durması ve üstündeki kardeş bir an önce normal yaşantılarına dönmesini gönülden istiyoruz ve bekliyoruz

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.