SON DAKİKA
Hava Durumu

DEVA GELİYOR, SIĞINMACILAR GİDİYOR!

Kurulduğu günden itibaren “Muhalefete değil iktidara talibiz” sloganıyla hareket eden DEVA Partisi her alanda ülkedeki sorunlara ilişkin Eylem Planlarını açıklamaya devam ediyor. 12 ‘nci Eylem Planı olan “SIĞINMACI SORUNUN ÇÖZÜMÜ VE DÜZENSİZ GÖÇÜN ENGELLENMESİ EYLEM PLANI” geçtiğimiz hafta içerisinde açıklandı.

Haber Giriş Tarihi: 29.08.2022 11:13
Haber Güncellenme Tarihi: 29.08.2022 11:13
Kaynak: Haber Merkezi
www.bursadanhabervar.com
DEVA GELİYOR, SIĞINMACILAR GİDİYOR!

Ülke gündeminde önemli bir yer tutan sığınmacılar konusundaki çözüm önerilerini vatandaşlara anlatmak için kolları sıvayan DEVA Partisi Bursa İl Başkanlığı, ilkini İnegöl İlçe Başkanı Kani Ahmet Erbay’ın ev sahipliği ve Nilüfer İlçe Başkanı Av.Mine Rana Kahramanoğlu’nun sunumu ile İnegöl’de gerçekleştirdiği toplantı ile Eylem planı‘nın tanıtımına başladı. 

Eylem planın popilizmden uzak, hukuka uygun ve gerçekçi çözümler sunduğunu belirten Nilüfer İlçe Başkanı Mine Rana Kahramanoğlu;

“Öncelikle kurumlar arasında organizasyon ve eşgüdüm sağlanacak, Uluslararası koruma başvurularının hızlı ve doğru bir şekilde sonuçlanması için çok sayıda “Uluslararası Koruma Statü Belirleme Merkezleri” kurup bu alanda yetkin personel sayısını arttıracağız. Kurulacak Göç Mahkemeleri ile ülkedeki sığınmacıların statüleri belirlenerek, Mahkemelerin vereceği kararlar neticesinde ülkelerine iadesi sağlanacak.  Ülkelerine iade edilen sığınmacıların tekrar geri dönmesini engellemek için sınır güvenliğini arttıracak, Türkiye’yi herkesin elini kolunu sallayarak girdiği bir ülke olmaktan kurtaracağız.” dedi.

Ülkede bulunan sığınmacıların mevcut Uluslararası anlaşmalar çerçevesinde ülkeye tazminat yükü getirmeden iadesinin mümkün olduğunu söyleyen Kahramanoğlu “Özellikle Türkiye’de bulunan 1.5 milyon afganın iadesinin önünde hiçbir engel bulunmadığını” belirterek “Afganlar derhal iade edilmelidir.” dedi.

Toplantı sırasında çeşitli açıklamalarda bulunan DEVA Partisi Bursa İl Başkanı Serkan Özgöz “Sığınmacılar sorununu en kapsamlı çalışan parti bizim partimizdir. Biz herkesin ülkesinde mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamasından yanayız. Türkiye Suriye’de savaşın değil barışın ve çözümün tarafı olmalıdır. Sığınmacı sorunu iktidarın izlemiş olduğu liyakatsiz politikaların bir sonucudur. 1967 yılında dönemin yönetileri tarafından imzalanan “MÜLTECİLERİN HUKUK STATÜSÜNE İLİŞKİN PROTOKOLÜ” bugün bizim elimizi çok kuvvetlendiriyor. Bu protokol bizim bugün Süriyelileri geri iade etmemize imkân sağlıyor. O dönemden bugünleri görerek tedbir alan yöneticilerden Allah razı olsun.” Dedi.

İlgili Eylem Planına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://devahazir.devapartisi.org.tr/deva-iktidarinin-siginmaci-sorununun-cozumu-ve-duzensiz-gocun-engellenmesi-eylem-plani/

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.