SON DAKİKA
Hava Durumu

On yıllık çile altı ayda son buldu

On yıldır böbrek yetmezliği yaşayan ve dört yıldır diyaliz hastası olan 43 yaşındaki Nail Tuncer, Bursa Şehir Hastanesi’nde bekleme listesine girdikten altı ay sonra böbrek nakli gerçekleştirilerek sağlığına kavuştu.

Haber Giriş Tarihi: 29.07.2023 10:38
Haber Güncellenme Tarihi: 29.07.2023 10:38
Kaynak: İHA
On yıllık çile altı ayda son buldu

     Kadavradan donör çıkarımında Türkiye liderliğini elinde bulunduran Bursa Şehir Hastanesi, yıllarca organ bekleyen hastalara da umut oluyor. Bursa Şehir Hastanesi’nden organ nakil sırasına giren hastalar, normal bekleme süresinin çok altında nakil olma şansı elde ediyor. Bu duruma son örnek Bursa’da yaşayan 43 yaşındaki Nail Tuncer oldu. 10 yıldır böbrek yetmezliği ile mücadele eden Tuncer, hastalığının kötüye gitmesi üzerine son 4 yılda diyalize bağlı yaşamaya başladı. Bu süreçte başka bir hastaneden organ nakil listesine kayıt olan Tuncer, nakil sırasının gelmemesi üzerine geçtiğimiz Ocak ayında hizmete giren Bursa Şehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu. Burada yapılan değerlendirme sonucunda nakil listesine alınan Tuncer, birkaç ay bekledikten sonra böbrek nakli olarak hayata tutundu.
Organ Nakli Merkezi’nde hizmete girdiği Ocak ayından itibaren üçüncü nakli gerçekleştirdiklerinin bilgisini veren Bursa Şehir Hastanesi’nde görevli Nefrolog Doç. Dr. Yavuz Ayar, “6 aylık süreçte gurur verici bir olay. Çünkü bekleme listesine bakacak olursak dünya genelinde 3, 5 yıl bekleme süreci hastalar için çok sancılı geçmekte. Yeni kayıt yaptırdıktan sonra 6 ay içinde böbreğin çıkması hastalar için umut verici, hastanemiz için gurur verici. Bu süreçte tabi ki özellikle çalışan personelimiz açısından herkese teşekkür ediyorum” dedi.

"Hastalarımızı davet ediyoruz"
     Bursa Şehir Hastanesi’nin, Türkiye genelinde en fazla kadavra çıkaran hastane olduğunu, 200’ün üzerinde yoğun bakım yatağının bulunduğunu ve organ bekleyen hastalar için de hastanenin bir umuda dönüştüğüne dikkat çeken Doç. Dr. Ayar, “Bizler de özellikle böbrek bekleyen hastalarımızı davet ediyoruz. Organ nakli ünitesi olarak eylül ya da ekim ayı gibi canlı nakile başlayacağız” şeklinde konuştu.

     10 yıldır böbrek yetmezliği ile mücadele ettiğini söyleyen hasta Nail Tuncer ise, “6 senesi böbrek yetmezliği 4 senesi de diyalizle geçti. Kaydım başka bir hastanedeydi. Burada nakil yaptığını duydum başvurdum. İlk 6 ayda kadavradan çağrıldık. Donör uymadığı için başka yere gitti. İkinci kadavrada ilk 6 ay içinde naklimizi olduk. Hocalarımız bizi çok iyi yönlendirdiler. Bize çok yardımcı oldular bu süreçte bize lazım olan da moraldi” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.