SON DAKİKA
Hava Durumu

Numan Kurtulmuş KKTC'de

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), Kıbrıs halkının özgürlük mücadelesinin lideri Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın mezarlarını ziyaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2023 16:32
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2023 16:32
Kaynak: IGF
Numan Kurtulmuş KKTC'de

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, seçim sonrası ilk yurt dışı ziyaretini KKTC'ye yaptı.

Lefkoşa'ya gelen Kurtulmuş, ilk olarak Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinin lideri Dr. Fazıl Küçük'ün kabrine çelenk koydu.

Kurtulmuş, saygı duruşunun ardından anıt özel defterine şunları kaydetti:

"Akdeniz'in zapt edilmez kalesi Kıbrıs'ımızdaki Türk mücahit güçlerini, bağımsızlık, milli onur, ve manevi değerler şuuruyla birleştiren, mücadeleci ruhu inşa eden, büyük devlet adamı ve mücahit Dr. Fazıl Küçük'ü rahmet ve şükran duygularıyla yad ediyoruz. Kendisinin de ifade ettiği gibi, her nesil, ürettiği eserleri, yeni nesillere aktarmakla sorumludur. Siz bize Kıbrıs gibi büyük bir eseri emanet ettiniz, bizler de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni yücelterek gelecek nesillere armağan edeceğiz."

Törenin ardından Fazıl Küçük'ün oğlu Mehmet Küçük, Kurtulmuş'a hediye takdim etti.

Kurtulmuş, daha sonra KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın kabrini ziyaret etti ve anıt mezara çelenk koydu.

Denktaş'ın kabri başında dua eden Kurtulmuş, Rauf Denktaş'ın oğlu Serdar Denktaş ile de bir süre sohbet etti.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, KKTC temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından kabul edildi.

Görüşme sonrası Tatar ve Kurtulmuş ortak basın açıklaması yaptı.

KKTC'nin ana vatan Türkiye'nin desteğiyle varlığını ve bekasını sürdürdüğünü belirten Tatar, milli mücadele yürüttüklerine, KKTC halkının geçmişte ödediği bedellere, soykırımlara ve yaşadığı göçlere dikkati çekti.

     Tatar, KKTC'nin Doğu Akdeniz'de bir Türk devleti olduğuna dikkati çekerek, "Burada Mavi Vatan'da hakkımızı, hukukumuzu, buradaki birtakım ciddi zenginlikleri gerek doğal kaynaklar gerek hava sahası, gerek Mavi Vatan'daki diğer boyutlarıyla değişen konjonktür, jeostratejik ve jeopolitik gelişmelerle KKTC'nin bu statüsünün daha da yükseldiğini görüyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Litvanya'nın Vilnius kentinde düzenlenen NATO toplantısına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

     "Türkiye'nin kolektif anlamda savunma mekanizmalarındaki önemi, değeri, gücü ve bu bölgenin en büyük ve güçlü ülkesi olarak, İskenderun'dan Ege adalarına kadar, 2 bin kilometreden daha uzun sahil şeridi olarak, Kıbrıs adasından 40 mil uzaklıkta, Yunanistan buradan 900 mil uzaklıkta. Dolayısıyla Türkiye'nin kendi güvenlik meseleleri, bölgedeki değişen konjonktür, jeostratejik ve jeopolitik ciddi gelişmelere bağlı olarak, KKTC'nin statüsünün artmasıyla, bu bölgedeki çeşitli mekanizmalarla artık bizim ulusal güvenliğimiz, geleceğimiz, milli çıkarlarımız Türkiye ile birlikte, bu bölgedeki varlığımızı ayrı bir devlet ve egemen bir halk olarak sürdürmekten geçtiğini belirtiyorum."

     Kurtulmuş'a ilk yurt dışı ziyaretini KKTC'ye yaptığı için teşekkür eden Tatar, "İlk yüzyılını tamamlamış Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin, ikinci yüzyılında, 'Türkiye Yüzyılı'nda sizlerin başarılarının KKTC'ye yansımasıyla buradaki halkın refahının ve daha müreffeh bir gelecek yakalamak için birlikte yeni projeler ve milli siyaseti, bekamız için sürdürmek fevkalade önemli." dedi.

“HER ZAMAN KIBRIS TÜRK HALKININ YANINDAYIZ”

     İlk resmi ziyaretini KKTC’ye yaptığını vurgulayan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş “Bu ziyaret ile hem KKTC’nin tezlerinin yanında durduğumuzu hem de bundan sonraki süreçte yanında ve arkasında duracağımızı ifade etmek için ilk ziyaretinize buradan başladık. Kıbrıs barış harekâtının üzerinden 49 yıl geçti. Her zaman Kıbrıs Türk halkının yanında olduğumuzu bir kere daha burada kuvvetli bir şekilde tekrar ediyoruz” dedi.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.