SON DAKİKA
Hava Durumu

'Cumhuriyete Doğru' oyunu Bursa'da perde dedi

MEB TARAFINDAN SAHNEYE KONULAN "CUMHURİYETE DOĞRU" OYUNU, BURSA'DA İZLEYİCİYLE BULUŞTU

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2024 03:36
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2024 03:43
Kaynak: Bursa'dan Haber Var
'Cumhuriyete Doğru' oyunu Bursa'da perde dedi

Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Ankara'da Büyük Millet Meclisini kurması ile devam eden süreçte, Millî Mücadele kahramanlarının ve Türk halkının tek yumruk oluşu ve kanlarının son damlasına kadar savaşarak Millî Mücadele'yi nasıl kazandığını konu edinen "Cumhuriyete Doğru" adlı tiyatro eseri, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Vakıfbank sponsorluğunda 110 kişilik sanatçı kadrosuyla Bursa'da Merinos AKKM'de izleyiciyle buluştu. 

Millî Mücadele'yi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundaki kahramanlık hikâyesini anlatan "Cumhuriyete Doğru" adlı tiyatro eseri, Ankara, Samsun, Ordu, Trabzon, Erzurum, Sivas, Tokat, İzmir, İstanbul ve Adana gibi pek çok ilde gösteriminin ardından Bursa'da da izleyici karşısına çıktı. 

Tiyatro gösterisine Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fethi Yıldız, Vakıfbank Bursa Bölge Müdürü Necmettin Şimşek, ilçe müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Tiyatro oyununun gösterimi Bursa'da büyük beğeni topladı ve seyirciler tarafından ayakta alkışlandı. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türk milletini arkalarına alıp Millî Mücadele'yi başlatarak sonucunda Türkiye Cumhuriyeti'ni nasıl kurduklarını gözler önüne seren bu tiyatro eseri, Bora Severcan tarafından yazıldı ve yönetildi. Koreografide Özgür Adam İnanç ve Serhat Güdül'ün imzaları bulunan tiyatro oyununun orijinal müzikleri ise Selim Atakan tarafından bestelendi. Oyunun orijinal müzikleri olarak Mehmet Akif Ersoy'un "Birlik" şiiri ve sözleri İbrahim Sarıtaş'a ait olan Cumhuriyet Marşı, özgün bestelerle yine Selim Atakan tarafından bu proje için özel olarak hazırlandı. Proje yapımcılığını Volkan Severcan üstlenirken, proje danışmanlığını ise Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş yaptı. Oyunun yazımı aşamasında tarihsel gerçekliklerin doğru yansıtılması için Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan 15 kişilik arşiv araştırması ekibi çalıştı. 

Oyunun konusu

Oyun bir öğretmenin şehitliği ziyaret ederek 10 yaşındaki öğrencisi Ali'ye, cumhuriyetimizin ilan ediliş sürecini anlatmasıyla başlıyor. Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Ankara'da Büyük Millet Meclisini kurması ile devam eden süreçte, Millî Mücadele kahramanlarının ve Türk halkının tek yumruk oluşu ve kanlarının son damlasına kadar savaşarak Millî Mücadele'yi nasıl kazandığı konu ediliyor. Tiyatro oyunu, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni ilan edişi ile tamamlanıyor. 

Oyunun künyesi

Yazan & Yöneten: Bora Severcan
Danışman: Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş
Müzik: Selim Atakan
Koreografi: Özgür Adam İnanç & Serhat Güdül
Dekor & Kostüm Tasarımı: Özlem Topuz
Işık Tasarımı: Yakup Çartık 

Oyuncu kadrosu

Mustafa Kemal Paşa: Serdar Yeğin
Öğretmen: Gülen Karaman
Fevzi Paşa: Erhan Yazıcıoğlu
Rauf Bey: Volkan Severcan
Hamdullah Suphi Bey: Ahmet Yenilmez
Lord Curson: Levent Özdilek
Ali: Ömer Faruk Çalışkan
Zübeyde Hanım: Zuhal Yalçın
Börekçizade Rıfat Efendi: Sefa Zengin
İsmet Paşa: Yiğit Yapıcı
Refet Bele: Ziya Kürküt
Şerif Bey: İbrahim Raci Öksüz
Damat Ferit Paşa: Özdemir Çiftçioğlu
Fransız Diplomat: Emin And
Kazım Paşa: Umut Temizaş
Halide Edip: Özge İnce
Makbule: Gülçin Gülrek
Mehmet Akif: Ferdi Alver
Kadın: Özge İnce
Yağver: Ümit İlban
Kara Fatma: Şebnem Özinal
Ali Çavuş: Ümit İlban
Gazeteci-1: Onur Tamer
Gazeteci-2: Deniz Bice
Gazeteci-3: Nejat Yıldız

Kaynak: Bursa'dan Haber Var

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.