SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa’ya tam donanımlı Genel Sekreter geliyor!

Adana’da her kesimden büyük takdir toplayan ve görev yaptığı süre içerisinde başarılı çalışmalara imza atması ile dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergül Halisçelik, Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak atandı.

Haber Giriş Tarihi: 12.06.2024 11:24
Haber Güncellenme Tarihi: 12.06.2024 11:32
Kaynak: Haber Merkezi
www.bursadanhabervar.com
Bursa’ya tam donanımlı Genel Sekreter geliyor!

HABER: FATİH AKKUŞ

SPOR İLE İÇ İÇE

Özellikle spor şehri olarak ün salan Bursa’da Mustafa Bozbey ile birlikte harekete geçen spor camiasında her kesimden destek gelirken, Genel Sekreterlik görevine spor kökenli ve her branşta spor ve sporcuya destek olan bir ismin atanması ise spor camiasında oldukça olumlu karşılandı.

GOL KRALI GENEL SEKRETER

Özellikle Adana’da amatör spor kulüplerinde forma giyen Halisçelik gol krallığı ünvanı alarak Adana’da aranan futbolcuların başında geliyor. Adanaspor’u tutan ve çoğunlukla maçlara da gitmeye çalışan Halisçelik’in yerel kulüplere ve şehir takımlarına bakış açısı ise çok farklı.

BAYRAMDAN SONRA BAŞLIYOR

Bayramdan sonra Bursa’ya gelip, görevine başlayacak olan Halisçelik ““Türkiye’nin dördüncü büyük şehri Bursa’mızı sadece rakamsal boyutuyla değil, eğitim ve sağlık başta yaşam kalitesini arttırmak hedefimiz olacak. Mustafa Bozbey başkanımızın vizyonu ve tecrübesi var. Biz de ulusal-uluslararası tecrübemizi Bursa için kullanacağız.” Diyerek vizyonuyla birlikte geldiğinide vurguluyor.

MUSTAFA BOZBEY BİZZAT AÇIKLADI

Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne kimin Genel Sekreter olarak atanacağı kent kamuoyunda merak konusuydu. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey nihayet tercihini yaparak birlikte çalışacağı ismi belirledi. Nisan ayından buyana boş duran kadroya Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergül Halisçelik atandı. Böylece Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde bürokrat atamaları da tamamlanmış oldu.

DOÇ.DR. ERGÜL HALİSÇELİK KİMDİR?

1973 Adana doğumludur. Adana Sakıp Sabancı İlköğretim Okulu ve Karşıyaka (Atatürk) Lisesini bitirmiş, 1996 yılında Çukurova Üniversitesi İİBF İktisat (İngilizce) Bölümünden birincilikle mezun olmuştur. Mezuniyeti müteakip aynı üniversitede Ekonomi Yüksek Lisansı eğitimine devam ederken Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak görev almıştır. Adana’nın çeşitli spor kulüplerinde lisanslı olarak futbol oynamış, farklı kategorilerde gol kralı olmuş ve takım kaptanlıkları yapmıştır.1997 yılında açılan Stajyer Hazine Kontrolörlüğü sınavını kazanarak göreve başladığı Hazine Kontrolörleri Kurulu’nda, müşterek kararname ile, 2001 yılında Hazine Kontrolörü 2008 yılında ise Hazine Baş kontrolörü olarak atanmıştır. Ocak-Nisan 2002’de, The Institute of Chartered Accountants of Scotland’da Uluslararası Denetim ve Muhasebe Standartları ve iş başı tecrübesiyle denetçi eğitimleri almıştır. Ayrıca gerek yurt içinde gerekse yurt dışında iç denetim, Avrupa Birliği düzenlemeleri, risk yönetimi, Katılım Öncesi Mali Yardımların Denetimi, bağımsız denetim, proje yönetimi, uluslararası fon sağlayıcı kuruluşlar (EU, IMF, UN ve Dünya Bankası) ve diğer mesleki konularda eğitimlere katılmıştır. 2005-2007 yılları arasında A.B.D.’nde Carnegie Mellon University Heinz School of Public Policy and Management’den,”A Case Study of World Bank Projects in Turkey: An Evaluation of Barrowed Funds and Project Implementation” projesi ile, Kamu Politikası ve Yönetimi Yüksek Lisansı (MSPPM), 2008 yılında Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden “Dünya Bankası’nın Yapısı, Faaliyetleri ve Türkiye’de Finansmanı Dünya Bankasınca Sağlanan Kredilerin ve Etkilerinin Değerlendirilmesi” konulu tezi ile Ekonomi Yüksek Lisansı (MSE) dereceleri almıştır.

Yönetimde karar alma sürecinde faydalanabilecek STATA, MINITAB, EVIEWS, SOLVER, LINDO, CRYSTAL BALL, SAS, LINGO, AMPL gibi ekonometri, istatistik ve çok kriterli sayısal karar modelleri ve programları kullanabilmektedir. Ayrıca Türkiye çapında kamu kurum ve kuruluşlarına atanan iç denetçilere İç Denetim Koordinasyon Kurulu tarafından sunulan eğitim programları kapsamında “İç Denetim Türleri ve Teknikleri (Risk Değerleme Teknikleri)” konulu eğitimler vermiştir. Ekim 2008 tarihinden itibaren ABD Carnegie Mellon University Heinz College’de 1 yıllık geçici görevlendirme suretiyle “Cooperation of the International Funding Organizations-The Case of Turkey” konulu bir proje tamamlarken, aynı zamanda misafir eğitmen olarak “Kalkınmanın Finansmanı” dersini vermiştir. Hâli hazırda Öğretim Görevlisi olarak, 2014 yılından beri Başkent Üniversitesi’nde “Fayda Maliyet Analizi” & “İktisadi Büyüme ve Kalkınma” & “İktisada Giriş”, “Mikro Ekonomi” ve “Makro Ekonomi”, 2016 yılından beri TED Üniversitesi’nde “Ekonomik Politika Analizi” & “Kalkınma İktisadı”, 2018 yılından beri de Hacettepe Üniversitesi’nde “İktisadi Kalkınma ve Büyüme” ve 2019 yılından beri de Çukurova Üniversitesi’nde “İktisadi Kalkınma” derslerini vermektedir.

Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü, Pittsburgh Türk-Amerikan Derneği, Türkiye İç Denetim Enstitüsü ve Hazine Kontrolörleri Derneği (2011-2012 Dönemi Dernek Başkanı) üyeliklerinin yanı sıra, halihazırda Mülkiye İktisadi ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (MİSAM) Başkan Yardımcısı, TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Kıdemli Üyeliği, Adana Güçbirliği Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği (Başkan Yrd.) ve Carnegie Mellon Üniversitesi Mezunları Derneğinin Kurucu Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Sustainable Development dergisinde 2019 yılında yayınlanan “SUSTAINABLE DEVELOPMENT: From Millennium 2015 to Sustainable Development Goals 2030” (SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA: 2015 Binyıl Kalkınma Hedeflerinden 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine) başlıklı makalesi, Ocak 2018-Aralık 2019 döneminde yayınlanan makaleler arasında en çok indirilen ve okunan makaleler arasında yer almıştır.31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra Adana Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreter Yardımcı, 2020 Nisan’da Genel Sekreter Vekili olarak görevlendirilmiş ve 17 Aralık 2020’de ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın atamasıyla Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak görev yapmaya başlamıştır. Uluslararası alanda çeşitli konularda yayınlanmış çalışma ve makaleleri bulunmaktadır. Doktora eğitimini “Binyıl Kalkınma Hedefleri ve Yoksul Odaklı Büyüme: Gelişmekte Olan Ülkeler Üzerine Ampirik Çalışmalar” konulu tez çalışması ile 2015 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Anabilim Dalında tamamlamıştır. Yayın ve çalışmalarının T.C. Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı Jürisi tarafından olumlu değerlendirilmesi sonucunda 16.03.2022 tarihinde MAKRO İKTİSAT alanında doçent ünvanını almaya hak kazanmıştır. Sertifikalı İç Denetçi Belgesi’ne (Certified Internal Auditor-CIA) sahip HALİSÇELİK, evli ve iki çocuk babası olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.

YAYINLAR & SEMİNER & KONFERANSLAR

KİTAPLAR:

“Sıcak Para Hareketlerinden Kaynaklı Ekonomik Kırılganlıklar ve Ani Duruş Riski” Akademisyen Kitabevi (ISBN 978-625-7496-32-2), Ankara, 2021 (& Ergin Kılıç)

“KALKINMANIN FİNANSMANI: Küresel Ekonomik Kriz Döneminde Uluslararası Fon Sağlayıcı Kuruluşların İş birliği-Türkiye Örneği” Turhan Kitabevi, (ISBN:978-605-313-006-2), Ankara, Eylül 2018 (Türkçe & İngilizce olarak yayınlanmıştır)

“Dünya Bankası’nın Yapısı, Faaliyetleri & Türkiye Ekonomisine Etkileri: Finansmanı Dünya Bankası’nca Sağlanan Proje ve Programlar & Türkiye Ekonomisine Etkilerinin Değerlendirilmesi” LAP LAMBERT Academic Publishing, (ISBN: 978-620-2-06525-2), Ekim 2017.

“Binyıl Kalkınma Hedefleri ve Yoksul Odaklı Büyüme”, Gazi Kitabevi (ISBN:978-605-344-324-7) Ankara, Aralık 2015

“Teknik Terimler Sözlüğü”, Hazine Müsteşarlığı Hazine Kontrolörleri Kurulu, Ankara, Ocak 2008

“Kıymetli Madenler, Kıymetli Madenler Mevzuatının Değerlendirilmesi ve İstanbul Altın Borsası’nın Mali Sektör İçerisindeki Yeri”, Yeterlilik Tezi, Hazine Müsteşarlığı Hazine Kontrolörleri Kurulu, Ankara, 2000

KİTAP BÖLÜMLERİ:

“Fragility and Sudden Stop Risks Arisıng From Short-Term Capital Movements: Turkey Case””, S. Koc, S. Y. Genc, V. F. Benli (Editörler), “Economic Issues: Global and Local Perspectives”, Cambridge International Academics,   (ISBN 978-1-53-429999-3), 2019

“Alternatif Bir Finansman Aracı Olarak Belediyelerin Tahvil İhracı”, A. Orhan; M.R. İnce ve S. Demir (Editörler), “Dünden Bugüne Ekonomi Yazıları II”, (ISBN: 978-605-2012-95-6), 2019

“Transformation of the Turkish Economy: an overview”, T. Çetin ve F. Oğuz  (Editörler), “Regulation and Competition in the Turkish Banking and Financial Markets”,  Nova Science Publishers,  (ISBN: 978-1-61324-990-1 ), New York, 2012 (& Prof. Dr. Necmiddin Bağdadioğlu)

PROJELER:

“Cooperation of the International Funding Organizations for Developing Countries – The Case of Turkey: Improving the economy, efficiency effectiveness of the IMF, World Bank and European Union funds in a country by coordinating their activities”, Proje Kooordinatörü, Heinz College, Carnegie Mellon University, Pittsburg ABD, Mayıs 2009

“A Case Study of World Bank Projects in Türkiye: An Evaluation of Barrowed Funds and Project Implementation”, Systems Synthesis Project, Heinz School of Public Policy and Management, Carnegie Mellon University, Pittsburgh /ABD, Mayıs 2007

YAYINLANAN MAKALELER:

2008 KÜRESEL EKONOMİK KRİZİNİN TÜRÜ VE NEDENLERİ Uygulamalı Ekonomi ve Sosyal Bilimler Dergisi (JEESS), Yıl 2021, Cilt 3, Sayı 1, Sayfalar 1– 20, ISSN: 2667-7210

Türkiye’de Gelir Dağılımı, Sağlık Harcamaları ve Yaşam Beklentisi İlişkisi: ARDL Sınır Testi Analizi, Uluslararası Ekonomi ve Yenilik Dergisi, Yıl 2019, Cilt 5, Sayı 2, Sayfalar 263 – 275, https://doi.org/10.20979/ueyd.590821 (& Ali ACARAVCI & Arif Eser GÜZEL)

“SUSTAINABLE DEVELOPMENT: From Millennium 2015 to Sustainable Development Goals 2030”, Sustainable Development Journal, wileyonlinelibrary.com/journal/sd, First published: 22 January 2019,  (https://doi.org/10.1002/sd.1921, Online ISSN:1099-1719), (& Mehmet Ali Soytas)

“How to Deliver Free Coal to the Poor Families? Turkey Case”, Dergi Park, Yönetim ve Ekonomi Araştırmaları Dergisi, Cilt 15, Sayı 5 (Özel Sayı), Pg:40-57, (ISSN: 2148-029X), Aralık 2017 (6-7 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen 3rdInternational Conference on Applied Economics and Finance’de  (ICOAEF 2017)  Bilim Komitesi tarafından “Kamu Politikası ve Yönetimi” alanında en iyi makale seçilmiştir)

“Cost & Benefit Analysis of Investment Projects Financed by the World Bank”,Balkan and Near Eastern Journal of Social Sciences, BNEJSS 2017 (03) 04,  Volume 3, Number: 4,  Pg:106-116, (ISSN:2149-9314) (&Gürkan Ateş)

“Yükselen Ekonomilerde Yoksullar da Büyümeden Faydalanıyor mu?”, KaraTahta İş Yazıları Dergisi, (ISSN:2149-2417), 7. Sayı, Mayıs 2017.

“The World Bank and the European Union’s Cooperation on China”, Globalization and its Implications, The Heinz School Review (The Heinz Journal) Volume 3, Issue 1,

KONFERANSLAR & ÖZET VEYA TAM METİN BİLDİRİ

 SUNUMLARI & SEMİNERLER:

“Uygulamalı Ekonomi ve Sosyal Bilimler” temalı 2nd International Conference (ICEESS 2019)’ta, Uygulamalı Ekonomi Araştırmaları” oturumunda “2008 Küresel Ekonomik Krizin Türkiye Ekonomisin Etkileri ve Alınan Önlemler” başlıklı makalenin sunumu, Bandırma 19 Eylül Üniversitesi, Bandırma Türkiye, 20-21-22 Haziran 2019

“Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Sektörünün Gelişiminde Kamunun Rolü” başlıklı makalenin sunumu, Uluslararası Mardin Artuklu Multidisipliner Çalışmalar Kongresi, Mardin/ Türkiye, 19-21 Nisan 2019 (& İ.E Sofracı & Ö.S. Gündeş)

“Uygulamalı Finans ve Ekonomi” temalı 5th International Conference (ICOAEF 2019)’ta, “2008 Küresel Ekonomik Krizinin Türü ve Nedenleri” başlıklı makalenin sunumu, Girne Amerikan Üniversitesi, Girne/KKTC, 9-10-11 Nisan 2019

“Uygulamalı Finans ve Ekonomi” temalı 3rd International Conference (ICOAEF 2017)’ta, “Kamu Politikaları” oturumunda “How to Deliver Free Coal to the Poor Families? Turkey Case” başlıklı makalenin sunumu (Bilim Komitesi tarafından “Kamu Politikası ve Yönetimi” alanında en iyi makale seçilmiştir), Girne Amerikan Üniversitesi, Girne/KKTC, 6-7 Aralık 2017

“Cost & Benefit Analysis of Investment Projects Financed By The World Bank”, International Balkan and  Near Eastern Social Sciences Congress Series IV. IBANESS Congress Series-Russe / BULGARIA , 08-09 Nisan, 2017

“Uygulamalı Finans ve Ekonomi” temalı 2nd International Conference (ICOAEF 2016), “Ekonomik Kalkınma” oturumunda başkanlık ve “Measuring the Development Level and the Performance of Countries on Achieving Millennium Development Goals” başlıklı sunum, Girne Amerikan Üniversitesi, Girne/KKTC, 5-6 Aralık 2016

“Sürdürülebilir Kalkınma” temalı konferans, Hazine Kontrolörleri Derneği, Hazine Müsteşarlığı, Ankara/Türkiye, 13 Mayıs 2016

“Binyıl Kalkınma Hedefleri ve Yoksul Odaklı Büyüme” temalı seminer, İktisat Bölümü Seminerleri, Başkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ankara/Türkiye, 28 Nisan 2016

“Binyıl Kalkınma Hedefleri ve Yoksul Odaklı Büyüme” temalı seminer, SPM Seminerleri, TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ankara/Türkiye, 26 Nisan 2016

“Sürdürülebilir Kalkınma” temalı seminer, Mühendislik Fakültesi Seminerleri, Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Ankara/Türkiye, 21 Nisan 2016

“Büyüme, Kalkınma, Yoksulluk ve Eşitsizlik” & “ADANA: Bir Şehrin Haksız Rekabetle Gelen Önlenemez Düşüşü” temalı konferans, Adana Genç İş adamları Derneği (AGİAD), Adana/Türkiye, 10 Mart 2016

“Binyıl Kalkınma Hedefleri ve Yoksul Odaklı Büyüme” temalı konferans, İktisat Akademi Etkinlikleri 18, Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Adana/Türkiye, 10 Mart 2016.

Kaynak: cukurovapress.com

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.