SON DAKİKA
Hava Durumu

BTÜ'de 'İsrail Sorunu ve Filistin' konuşuldu

Farklı ülkelerden gelerek Bursa’da öğrenim gören üniversite öğrencileri “Yerelden ulusala tecrübe paylaşımı projesi” kapsamında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 07.11.2023 13:30
Haber Güncellenme Tarihi: 07.11.2023 13:30
Kaynak: IGF
BTÜ'de 'İsrail Sorunu ve Filistin' konuşuldu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarihi binada gerçekleşen ziyarete Başkan Alinur Aktaş, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Yunus Kaldırım, Uluslararası Sancak Derneği Genel Başkanı Mümin Gül, yönetim kurulu üyeleri İsmail Parlak, Necdet Çubuk, Ayşe Karataş ve öğrenci temsilcileri katıldı.

Öğrencilerle birebir sohbet eden Başkan Aktaş'ın ülkelere ilişkin anılarını da paylaştığı görüşme samimi ortamda gerçekleşti.

Başkan Aktaş, “Gönül coğrafyamızın gençlerini öğrenim gördükleri bu süreçte ev sahipliği yapmak, onlara yardımcı olmak, evlerindeymiş gibi hissettirmek, sıkıntısı, tasası olduğunda onlara yardımcı olmak, gönül köprüsü kurmak adına önemli çalışmalardır. Sizin de yaptığınız faaliyetler bu açıdan önemlidir. Herkesi gayretli çalışmalarından dolayı kutluyorum" dedi.

Yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi veren Uluslararası Sancak Derneği Genel Başkanı Mümin Gül, “Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’a ve ekibine desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum, kaliteli ve verimli çalışmalar yürüttük. Yeni dönemde de yeni projelerimizle sosyal faaliyetler açısından çalışmalarımıza devam edeceğiz. Belediye ve bizi ortak paydada buluşturan sosyal faaliyetlerimizdir. Biz gönül coğrafyamızdan gelen öğrencilerimizin ül,32,,14kemizi tanımları, memleketlerine gittiklerinde buradan güzel anılarla ayrılmalarını sağlamak adına çalışmalar yürütüyoruz. Bu bağlamda destek veren herkese, her gönüle teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Öğrencilerde Bursa’da oldukları için ve öğrenimlerini burada devam ettirdikleri için mutlu olduklarını ifade ettiler.

Panelin açılış konuşmasını Rektör Çağlar yaptı. Konuşmasına Bosna’nın Bilge Kralı Aliyaİzzetbegoviç’in, savaş yıllarında sarf ettiği "Her şey bittiğinde hatırlayacağımız tek şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır" sözlerine atıfta bulunarak başlayan Çağlar, içinde bulunduğumuz sürecin, dostların sessizliğini bozma günü olduğunu hatırlattı. Konuşmasında insanlığa vicdanının gereğini yapma çağrısı da yapan Çağlar, “75 yıldır devam eden İsrail zulmü son bir ayda doruğa çıkmıştır” dedi.

Gazze’de büyük bir soykırımın yaşandığının altını çizen Çağlar, sivil yerleşim yerlerinin, ibadethanelerin, hastanelerin, eğitim kurumları ve hatta ambulansların bile İsrail tarafından acımasızca vurulduğunu, saldırıların toplu katliama daha da ötesine giderek sistemli bir soykırıma dönüştüğünü ifade etti. Son bir aydaki saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 10 bini aştığı bildiren Çağlar, saldırılarda ölenlerin büyük bir bölümünün siviller, kadınlar ve çocuklar olduğunu belirtti.  

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.