SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Tekin'den 'İmam Hatip' vurgusu

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Uşak'ta ÖNDER İmam Hatipler Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, imam hatip okullarını alternatif bir model olarak tüm dünyada insanlığın hizmetine sunma zamanının geldiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 03.09.2023 14:17
Haber Güncellenme Tarihi: 03.09.2023 14:17
Kaynak: IGF
Bakan Tekin'den 'İmam Hatip' vurgusu

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği'nin Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen ÖNDER 20. İmam Hatipliler Kurultayı'nda konuşma yaptı.

Bakan Tekin, yaklaşık 3 ay önce göreve başladığını anımsatarak, "Göreve başladığımız andan itibaren eğitimimize, eğitim sistemimize, okullarımıza; sivil toplum örgütlerimizin, toplumun her kesiminin sahip çıkmasını, toplumun her kesiminin kendi üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmesini, her ortamda söylemeye çalışıyorum çünkü altında bulunduğumuz, taşımaya çalıştığımız yük, tek başımıza ya da tek bir kurumla çekilecek bir yük değil. Bu yükü taşırken yanımıza yoldaşlar, paydaşlar edinmek istiyoruz. Bu anlamda toplumun bütün kesimlerine çağrıda, davette bulunuyoruz. 'Gelin bu yükü beraber taşıyalım.' diyorum" dedi.

Millî Eğitim Bakanlığı olarak, müsteşarlığı döneminde de şu anda da vatandaşların demokratik taleplerini karşılamak için imam hatipler açtıklarını aktaran Tekin, "Ne kadar demokratik talep varsa o kadar açıyoruz. Şu anda Türkiye'deki imam hatiplerin oranında da 3 aşağı 5 yukarı 28 Şubat sürecindeki müdahaleyle beraber önü kesilinceye kadar yani o tarihe kadarki rakamlara ulaşmış durumdayız. İnşallah, sayısal olarak ulaştığımız bu noktayı nitelik ve içerik olarak da geliştirmiş oluruz." diye konuştu.

Tekin, anne babaların çocuklarını hem çağın ilimlerini hem de dini değerleri bir arada öğrenmeleri, eğitimini sürdürürken de ibadetlerini yerine getirmeleri için imam hatip liselerine gönderdiğini belirtti.

İmam hatip okullarının bu ülkede geçmişle geleceğin bağlantısını kuran, bu ülkenin geleneklerini, göreneklerini ve bu ülkedeki insanların bir arada yaşamasını ve ideallerini pekiştiren bir çimento olduğunu dile getiren Tekin, "Türkiye'deki bütün eğitim sistemini geliştireceğiz. Gelecek kuşaklar arasında nitelikli, geçmişine bağlı, gelecekle ilgili adalet temelli hayaller kuran bir kuşağı inşallah hep beraber yetiştiririz" diye konuştu.

Programda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla ile ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Abdullah Ceylan da birer konuşma yaptı.

Konuşmalar sonrasında Bakan Tekin, LGS sınavı ile YKS'de başarılı olan öğrencilere hediyeler verdi.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.