SON DAKİKA
Hava Durumu

Enerjisini üreten belediye

Gürsu Belediyesi’nin Güneş Elektrik Santrali açılıyor. Güneşten üretilen elektrik enerjisi ile hem kendi elektrik ihtiyacını karşılayıp hem de belediyeye gelir kazandıran Gürsu Belediyesi, ‘Enerjisini Üreten Belediye’ ünvanını kanıtlamış oldu.

Haber Giriş Tarihi: 18.07.2023 09:45
Haber Güncellenme Tarihi: 18.07.2023 09:45
Kaynak: Haber Merkezi
www.bursadanhabervar.com
Enerjisini üreten belediye

Yılda 3,5 milyon lira kazandıracak
Gürsu Belediyesi’nin 2022 yılında 8 milyon 248 bin TL yatırım maliyeti ile hayata geçirdiği Gürsu Ericek Güneş Enerji Santrali resmi açılışa hazırlanıyor. Sisteme saatlik 607 kilovat enerji veren, ayda ise 75 bin kilovat elektrik üreten santral sayesinde Gürsu Belediyesi yılda 3,5 milyon TL’lik gelir elde etmiş olacak.
Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, "Güneş Enerji Santrali’mizi tamamen Belediyemizin öz sermayesiyle hayata geçirdik. Ericek Güneş Enerji Santrali’mizle, sınırsız enerji kaynağı olan güneşten elde ettiğimiz elektrikle hem belediyemizin tüketeceği elektriği sağlıyor, hem de ihtiyacımız dışında kalan elektriği de şebekeye aktararak gelir elde ediyoruz. Tüm dünyanın doğayı koruyan enerji sistemlerine yöneldiği çağımızda, biz de yenilenebilir temiz enerji kaynağı olan Güneş Enerji Sistemi’mizi kurarak kendi elektriğimizi üretmiş olduk. Sınırlı doğal kaynaklardan üretilen enerjilere alternatif olarak sınırsız bir enerji kaynağı olan güneş enerjisiyle, doğamızı kirleten zararlı gazların etkisini de ortadan kaldırmış olduk. Yatırım teşvik belgesinden faydalanılarak, yaklaşık 1 milyon 350 bin liralık KDV muafiyetiyle oluşturduğumuz tesisimiz 4 yıl içerisinde yatırım maliyetini amorti edecek. Bakım ve işletim kolaylığı olan tesisimiz sayesinde, sınırsız bir enerji kaynağıyla üretim yaparak yüksek verim elde etmiş olacağız. İlçemize hayırlı olsun" dedi.


15 dönüm arazi üzerinde oluşturulan Gürsu Ericek Güneş Enerji Santrali’nde, 30 yıl boyunca üretim yapılacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.