SON DAKİKA
Hava Durumu

Tohumdan Parkeye

Yazının Giriş Tarihi: 28.05.2024 18:42
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 18:42

Küçük, minik yaş kategorilerinde çalışan kıymetli antrenör arkadaşlarım;

Veliler tohumdan fide aşamasına gelmiş, gözü gibi baktığı çocuklarını bizlere emanet ediyorlar. Biz bu yaş grubu çocuklarda önemli birer rol modeliz. Belki evde yemeğini yemediğinde veya dişlerini fırçalamadığında sizin adınızı duyunca tüm bunları eksiksiz yapan sporcularımız var. Unutmayın ki çocuklar hepimizden çok daha iyi gözlemciler. Sizin saçınızdan kıyafetinize konuşma tavrınıza kadar sizi gözlemleyip geneli örnek alıyor.

Bize bu fide olarak gelen çocukları önce iyi birer fidan devamında kökleri sağlam, dimdik durabilen ağaçlar olarak yetiştirmemiz temel prensibimiz olmalıdır. Bu örneklemeyi basketbol geneline uyarlarsak, önceliğimiz temel basketbol alt yapısının en doğru şekilde öğretilmesi, rekabet ortamında kazanıp kaybetmeyi, dürüst ve doğru insanlar olmalarını benimsetmemiz gerekiyor.

Bu yaş gruplarında yapılan maçlarda, kazanmak için yapılan alan savunmaları veya ezberletme set hücumları belki oynadığınız maçı kazandırıyor ancak fidan aşamasında bu çocukların köklerini zayıflatıyor. İleride bu çocuklar, gün geçtikçe temposu ve yaratıcılığı artan basketbola uyum sağlayamıyor. Bu durum küçük yaşta öğretildiğinden alışkanlık haline geliyor ve ağaç olma yolunda hatta meyve vermek üzereyken, kökleri sağlam olmadığından meyveler verimsiz oluyor. Bu durumun düzletilmesi ya çok zaman alıyor ya da bu duruma hazırlıksız yakalanan antrenör üzerine çok fazla düşmeden basketbol kariyeri bitiyor ya da kısa sürüyor.

Uzun döneme baktığımızda alt yapılarda çok maç kazanmış takımlar, antrenörler ve oyuncular unutulup gidiyor. Geriye kökleri sağlam ve güncel basketbola uyum sağlayabilen, oyunu okuyabilen oyuncular kalıyor. Aslında biz antrenörler en başında büyük resme odaklanıp, maç kazanıp veli ve oyuncuya küçük yaşta gelecek ile ilgili umut pompalamak yerine, kökleri sağlam, ileriye dönük oyuncular yetiştirme amacı ile ilerlesek, bir gün yine aynı sporcu ile üst bir ligde karşılaşma oranımız o kadar artacaktır.

Altyapı antrenörlerine gerçek hazzı bu durum vermelidir. Maçlar kazanılıp kaybedilir. Ancak karakterli, yetenekli ve başarılı bir oyuncuda payınızın olması, hem sporcu hem antrenör için unutulmaz bir durum olacaktır. Bu süreçte kaliteli bir tohumdan, fideye sonra ağaca dönen sporcuların size verdiği meyve en büyük başarınızdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.