SON DAKİKA
Hava Durumu

DÜNÜN SONU

Yazının Giriş Tarihi: 26.05.2024 11:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.05.2024 11:33

Hep birlikte 2023/2024 sezonunun son gününe uyandık, saat 19:00’da başlayacak maçların iki saat ardından sezonun şampiyonu ve lige veda eden takımlar belli olmuş olacak. Galatasaray, Konyaspor deplasmanında berabere kalması halinde şampiyon olacakken Fenerbahçe ise İstanbulspor’u yenip bir mucize bekleyecek. Tarih bu gece hangi senaryoyu yazacak olursa olsun iki takımın da rekor puanla ligi bitireceği bu sezon maalesef ki haketmesi gerekenden ziyade masa başı kavgaları, küfürvari demeçleri, TFF’nin akıl almaz kararları, iki sefer oynanamayan Süper Kupa’sı, yabancı VAR hakemleri, saha içinde taraftar-futbolcu kavgaları ve yumruklanan hakemleriyle hatırlanacak.

Elindekini, sahip olduklarını kıymetsizleştirmede en yetenekli ülke olabiliriz. Bu sezon başka bir ülkede oynanmış olsaydı şampiyonluk adayı iki takım da neticeyle iftihar edebilirdi. Bu gece ise iki takımdan biri toplum ve camiaları nezdinde başarısız ilan edilecek. Yönetimler istifaya çağırılacak, hocaları değişecek. Bunun belli başlı sebepleri var. Maalesef ki futbolumuzu öldürdük. Sahada oynananın, edilen mücadelenin evrensel ölçekte geçerli bir karşılığı yok. Takımlarımızın Avrupa arenasında çıktıkları her maçta görüyoruz. Lig tarihimizin en azından puan ölçekli en başarılı iki takımı da Avrupa’da büyük hayal kırıklığı yaşadı. Ligi kırmalarına kafi gelen futbollarının Avrupa’daki karşılığı ligin kadük yüzünü bir tokat gibi yüzümüze vurdu. Çimini bakmak yerine yeşil görünsün diye boyayan ligimiz iki binlerin başındaki seviyesinin dahi çok gerisinde. Takımlardan borçsuz olan yok. Aslında borç da değil bu bakmayın adına borç dendiğine ekonomik gerçekler göz önüne alındığında iflas etmemiş takımımız yok. Siyasi destek olmasa pek çoğu şu an amatör liglerde oynuyor olacaktı. İttire kaktıra gelinen bu günde de problemler böylesi netken kulüp yöneticileri işgal ettikleri koltuklarda takımlarının ve Türk futbolunun sorunlarını çözmeye odaklanmak yerine kahvehane sohbetlerine meze tavırlar sergileyerek kendi reklamlarını yapmaktan başka bir şey düşünemez haldeler. Bir taraftan yönetilemeyen takımlar, öte yandan acınası durumlar yaşamasına rağmen ısrarla koltuğundan feragat edemeyen TFF yönetim kurulu. Sezon boyunca yaşanan dramaları düşündüğümüz zaman bunu akılla izah etmek neredeyse imkansız oluyor. Antik Yunan’da yaşıyor olsaydık eğer futbol tanrılarının bizi cezalandırdığından emin olabilirdik ancak sene 2024 ve bu ahvali rasyonel bir yolla açıklamak imkansıza yakın.

Bir şeyleri değiştirmek istiyorsak bu gece gelmeden başlamalıyız. Kötü yöneticilere, kifayetsiz atanmışlara, takımları hortumlayanlara, göz göre göre şike yapanlara, utanmadan futbolumuzu öldürenlere dur demeliyiz. Bu delilik halinden çıkıp rasyonel bir zeminde yeni bir Türk futbolu yaratmalıyız çünkü kaybettik. Oyunun neşesini, çalımın güzelliğini, bir taraftarın maça giderken heyecanını, bir gün bir şeylerin değişeceğine olan inancımızı. Bu gece kazanan Galatasaray mı olur Fenerbahçe mi bilmiyorum ama 2023/2024 sezonunda asıl kaybedenin Türk Futbolu olduğu kesin.

Bu tabi aklımın bana söylediği. Akıl insanı çok yaşatmayabilir o yüzden belki de herkesleşmek en mantıklısıdır. Belki de düzenin bir parçası olmak insanın akıl sağlığını korumasına yadımcı olabilir. Gelin şimdi herkes gibi, herkes için takımların sezonlarını nasıl geçirdiğini değerlendirelim. Bakalım hangi takım bu sezon ne yapmış, neyi haketmiş?

• Galatasaray: Aslında şampiyonluğunu çoktan ilan etmiş olmalıydı ancak maalesef dış güçler buna izin vermedi.

• Fenerbahçe: Aslında şampiyonluğunu çoktan ilan etmiş olmalıydı ancak maalesef dış güçler buna izin vermedi.

• Beşiktaş: Aslında şampiyonluğunu çoktan ilan etmiş olmalıydı ancak maalesef dış güçler buna izin vermedi.

• Trabzonspor: Aslında şampiyonluğunu çoktan ilan etmiş olmalıydı ancak maalesef dış güçler buna izin vermedi.

• Başakşehir: Aslında şampiyonluğunu çoktan ilan etmiş olmalıydı ancak maalesef dış güçler buna izin vermedi.

• Sivasspor: Aslında şampiyonluğunu çoktan ilan etmiş olmalıydı ancak maalesef dış güçler buna izin vermedi.

.

.

.

.

• Pendikspor: Aslında şampiyonluğunu çoktan ilan etmiş olmalıydı ancak maalesef dış güçler buna izin vermedi.

• İstanbulspor: Aslında şampiyonluğunu çoktan ilan etmiş olmalıydı ancak maalesef dış güçler buna izin vermedi.

Kusura bakmayın...

Böyle lige, böyle yazı...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.