SON DAKİKA
Hava Durumu

BURSA DEĞİŞİM DEDİ

Yazının Giriş Tarihi: 01.04.2024 13:25
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.04.2024 13:25

Sonuçlar az çok hemen hemen belli olunca derhal kendi kendime sordum: “Seçim süreci nasıldı?” Artılarını eksilerini konuşalım mı?

Eksilerinden başlayalım...

Evvela katılımın da diğer seçimlere nispeten düşük olmasından da anlaşılacağı gibi heyecan yoktu. Yine belki de bu heyecanın yokluğundan olacak, kimi adaylar halkla sağlıklı bir iletişim kuramadı. Caddeleri, mahalleleri günlerce devasa hoparlörleriyle çınlatan seçim arabaları da seçimin eksikliklerine dair söyleyebileceğim şeylerden biri. Seçmenin önceliklerini göz ardı edip, kurulan yanlış bir iletişim mi dersiniz? Bilmem...

Gelelim artılarına...

Heyecan yoktu seçimde ama bir ay evvelinden bile göze çarpan bir değişim arzusunu biraz biraz toplumu okumayı biliyorsanız fark edebilirdiniz. Sakin, ılımlı bir seçim olması da bazı şeylerin çoktan kabullenilmiş olduğuna mı delaletti? Siz cevap verin.

Ve Bursa....

Bursa açık ve net değişim istediğini gösterdi, sandığa gitti ve oyunu da bu yönde verdi. 47 sonra ilk kez Cumhuriyet Halk Partisi Bursa’da yerel yönetimi kazandı. Seçimin geneli adına büyük bir sürpriz oldu ama bir Bursalı olarak ben bu sonuçlara hiç şaşırmadım şahsen. Zaten seçim sonuçları şekillenmeye başlayınca Heykel ve Kent Meydanı’ndaki coşkulu kalabalık da neden şaşırmadığım konusunda beni haklı çıkarttı.

Sayın Mustafa Bozbey’in çalışmalarındaki gayret ve şeffaflık seçmenle kurulan sağlıklı iletişimle birleşince böyle bir sonucu bekliyordum.

Alinur Aktaş Bey’e tüm hizmetleri adına teşekkür ederim.

Bursa değişim dedi... Şimdi yeni bir döneme adım atıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mustafa Bozbey’i tebrik ediyorum.

Bundan sonra ne olmalı?

Hem deprem riski, hem de tarihî dokusu mevzubahis olduğu için Bursa oldukça önemli bir şehir.

Ayrıca hepimizin bildiği, güzelim manzarayı mahveden devasa binalar turizm şehri olan Bursa’mızın en büyük meselelerinden biri.

Ulaşım ve Bursa’nın diğer lokal sorunlarına mesela Çarşamba’da gettolaşan sığınmacı sorununa ivedilikle çare bulunacağına dair de şüphem yok açıkçası.

Yeni bir dönem Bursa için güzel şeylere gebe gibi geliyor bana.

Bursaspor...

Açıkçası seçimden evvel Mustafa Bozbey’in Bursaspor hakkında söylemlerini umutla takip ettim. Bursa gülümserken, Bursa’nın göz bebeği Bursaspor da gülümsemezse olur muydu hiç? Bu konuda da sayın Bozbey’e itimadım tam. Koca çınar düştüğü yerden kalkacak. Bakın Türk futbolu demiyorum, türk futbol tarihi için de Bursaspor’un yeniden dirilmesi elzem. Yediden yetmişe, her şeyi bir kenara bırakıp yeniden arma etrafında kenetlenelim derim... Umudum var.

Seçim bitti... Değişim arzusu, halkın kendisini sandık vasıtasıyla ifade etmesi, yani demokrasinin gücüyle birleşince yeni bir dönem başladı Bursa için.

Kazanan Bursa olacak, inanıyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.