SON DAKİKA
Hava Durumu

YABANCI HAYALİ

Yazının Giriş Tarihi: 04.02.2024 13:25
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.02.2024 13:25

Emlak piyasasında fiyatların yükselmesine neden olduğu söylenen yabancı müşterilerin yatırımlarında son dönemde büyük bir düşüş var. Evlerini yabancı müşteriye satmaya çalışan mülk sahipleri, 16 Ekim 2023’de değişen bir genelge sonrasında bu hayallerinden vazgeçmek zorunda kaldılar. Nedir bu 16 Ekim hikayesi, bunu biraz anlatalım.
 

Ülkemiz döviz ile gelir sağlayanlar için şu dönemde rahat yaşanabilecek ülkelerden biri. Bu sebepten dolayı özellikle Covid 19 salgını ve kapanmalar sonrası uzaktan çalışma sistemine geçen yabancılar ülkemizde mülk satın alarak veya kiralayarak oturma izinleri aldılar. Haliyle sadece vatandaşlık almak isteyen ve 2022 Haziran ayına kadar 250.000, şu anda 400.000 Amerikan Doları karşılığı taşınmaz yatırımı yapacak kapasitesi olmayanlar belirli standartlarda mülkler alıp kendileri ve aileleri için Türkiye’de yaşama hakkı elde ettiler. Piyasada yükselen fiyatlardan dolayı hükümetimiz belli karalar aldı.

Öncelikle kiralama ile ilgili alınan oturumları 6 ay ile sınırlandırdı ve bu başvuruların uzatma taleplerini reddetti. Yabancı para birimleri karşısında değer kaybeden Türk Lirasını korumak için mülk fiyatı kadar dövizin bankalar tarafından bozdurulması ve belge alınmasını zorunlu hale getirdi. 2022 Mayıs ayı itibariyle satın alınacak mülklerle alakalı Büyük Şehirler için minimum 75,000, diğer şehirler içinse minimum 50,000 Amerikan Doları yatırım yapılması zorunluluğu getirdi. Bu sınırlamalar yabancıların oturum için alacakları dairelerin belli bölge ve standartlara gelmesini sağladı fakat alım talepleri artarak devam etti.

16 Ekim 2023 tarihinde alınan bir kararla yeni yapılacak oturma izni başvurularında ülke genelinde minimum 200.000 Amerikan doları karşılığı mülk alınması zorunluluğu kararnamesi sonrası yabancıların oturum üzerine yatırımlarında gözle görülür bir düşüş başladı. Kararın alınması aslında Türk vatandaşlarının daha rahat mülk sahibi olmalarını sağlamak olsa da kredi faizlerinin yüksek olması sadece nakdi olan vatandaşlarımızın alışverişine imkan sağlamakta.

Yabancı sevdalısı ve yabancıya satış hayallerinde olan mülk sahipleri bu rüyalarını bir süre ertelemek zorunda kalacaklar.


 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.