SON DAKİKA
Hava Durumu

KONUT PİYASASI

Yazının Giriş Tarihi: 18.03.2024 16:42
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.03.2024 16:42

Son haftalarda döviz ve altın kurunda hareketlilik günden güne Türk Lirası’na değer kaybettirmekte, yüksek faiz politikası bile bu yükselişe engel olamamakta. Hem faizlerin yüksek olması, dövize bağlı inşaat maliyetlerinin artması neticesinde emlak piyasası biraz zor günler yaşadığı düşünülse de rakamlar bize durumun hiç de o kadar kötü olmadığını göstermekte.

2023 yılında ülkemizde yaşanan deprem felaketinin de etkisi ile Şubat ayında konut satışları çok düşük kalmıştı. 2024 Şubat ayında ülke toplamında 93,902 adet olarak gerçekleşen konut satış 2023 Şubat ayı ile kıyaslandığında ,3 oranında bir artış sağladı. İlk 2 aylık dönem baz alındığında ise toplam 174,210 adet satış olan 2024 yılında önceki seneye oranla %2 bir düşüş yaşandı.

Kredili satışlara baktığımızda ise bir önceki seneye oranla ilk 2 ayda %56,1 oranında bir düşüş yaşandı. Artan kredi oranları, önceki senelerde “kira öder gibi ev sahibi olma” hayallerini başka rüyalara bıraktı. Kur korumalı mevduat yatırımının sona ermesi neticesinde yatırımcının bir kısmı dövize yönelse de bir kısmı da uygun fiyatlı ev arayışına geçti.

Sıfır ve ikinci el konut satışlarını karşılaştırdığımızda yapılan konut toplam konut satışlarının %30,5 kısmının sıfır konutlar olarak yapıldığını, %69,5 ise ikinci el konut satışının yapıldığını görüyoruz.

Görünen o ki gayrimenkul yine halkımızın güvendiği liman. Deprem de olsa, döviz tavan da yapsa vatandaşlarımız bir şekilde hem barınma ihtiyacını karşılamak hem de ileri dönük yatırımını güvendiği liman olan gayrimenkule yapmaktan çekinmemekte. Fiyatlar aşağı düşer mi? Artan bu maliyetler neticesinde çok da düşer gibi gelmiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.