SON DAKİKA
Hava Durumu

KONUT KREDİSİ KULLANMA ZAMANI

Yazının Giriş Tarihi: 05.04.2024 11:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.04.2024 11:17

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz, yüksek enflasyon, artan döviz ve altın fiyatları derken konut kredileri faizleri de yüksek olarak seyretmekte. 1 birim kullanılacak olan kredinin 4 birim olarak geri ödemesini gören vatandaşlarımızın gözleri korkmakta ve kredi kullanmak yerine oturabilecekleri evi almaktan vazgeçmekte.

Aslında mevcut piyasa şartlarını doğru okuyabilsek kullanacağımız krediler belki ilk senelerde bizi zorlayacak olsa da mevcut enflasyonlu yaşam durumunda gelecek yıllarda ödeyecekleri kiradan bile daha az bir kredi geri ödemesi yapacaklar.

Örneklemek gerekirse aylık ödemesi 25.000 Türk Lirası ve 120 ay geri ödemeli kredi kullanımı, bu krediyi kullanacak ailenin de aylık hane gelirinin 50.000 Türk Lirası olduğunu varsayalım. Evet ilk sene gelirin yarısı kredi ödemesine gidecek, fakat açıklanan enflasyon oranlarını baz alıp sene sonunda %60 bir enflasyon rakamının açıklanması durumunda gelecek sene aylık hane geliri 80.000 Türk Lirasına çıkacak olup kredi ödemesi hala 25.000 Türk Lirası kalacak; yine gelecek sene enflasyonu hükümetimiz hedefi ile biraz düşmüş olduğunu varsayıp %40’lara geldi desek, aylık hane geliri 112,000 Türk Lirası ve ödenecek kredi aynı rakam. 3. Sene sonunda artık devede kulak misaline gelecek olan bu kredi geri ödemesini aslında çok da sorun etmemek lazım. Bir de faizlerin düşürülmesi durumunda ileride kredinin tekrar yapılandırabilmesi olasılığını da göz önüne almak gerek.

Bugünün şartlarında ilk defa ev sahibi olacak ailelere gayrimenkulün ekspertiz değerinin %70 ile %90’ına kadar kredi kullandırılma imkânı sunulmakta. Ailenin eğer başka bir mülkü varsa aynı gayrimenkul için kullanılacak kredi oranı ise %22,5 ile   arasında değişmekte. Günümüz şartlarında ilk defa konut sahibi olacak aileler için aslında güzel bir fırsat var. Kiradan kurtulup kira öder gibi ev sahibi olmanın tam zamanı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.