SON DAKİKA
Hava Durumu

HAYALLER %1,20

Yazının Giriş Tarihi: 21.02.2024 11:29
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.02.2024 11:29

2022 yılı sonunda hükümetimizin aldığı karar ile ilk defa ev sahibi olacak 18 yaş üstü şahıslar için %0,69 oranında bir kredi kampanyası başlatılmıştı. Kampanyanın kriterleri çerçevesinde satın alınabilecek konutların kriterleri arz havuzunu oldukça daraltmış, talebin yükselmesi neticesinde fiyatlarda yukarı doğru hareketlenme yaşanmıştı. Bir de bunun yanında şehirlere göre belirlenen maksimum kredi limitlerine ulaşmak bir yana (2,000,000 – 5,000,000 arası limitler), kredinin sadece devlet bankalarından verilecek olması, illere göre maksimum gelir limitleri gibi kriterler haricinde bir de 2023 yılı başında bankaların kredi tutarlarını iyice düşürmeleri sebebiyle bu kampanyadan beklenilen yararlanma sağlanamamıştır.

Bu tip kampanyalar piyasayı canlandırmaya yönelik olsa da piyasadaki yersiz fiyat artışlarının kontrol edilmemesi köpük fiyatlara sebep olup, daha sonra konutların bu fiyatlamanın altına düşmemesini sağlamakta.

Geçtiğimiz günlerde cumhurbaşkanlığı sözcüsü tarafından yapılan bir söyleşide yaza doğru %1,20 oranında ilk evim kampanyası düşündükleri, yakın zamanda da bununla ilgili bilgi verileceği söylendi. Temennim kampanya öncesi piyasadaki mülklerin bölge ve yaşlarına göre ortalama m2 fiyatlarının belirlenmesi ve kampanya başladığında fiyatların bir anda yükselmelerini önlemeleri, krediye ulaşmanın daha basitleştirilmesi ve sadece kamu bankaları ile sınırlandırılmaması. Belki bu sayede ev alması hayallerde kalan vatandaşlarımız yeni rüyalarında yaşamaya çalışırlar.

Hayatlar 2 + 1 hayaller 1,20

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.