SON DAKİKA
Hava Durumu

Cevat Soydaş Turnuvası İzlenimleri

Yazının Giriş Tarihi: 27.09.2023 09:18
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.09.2023 09:18

Bursaspor camiası Uludağ İçecek isim sponsorluğunun zamansız feshinin ardından kaygılı ve tedirgin duygular arasında savrulduğu çetin bir tahammül sınavını tecrübe etti. Bursaspor kadrosuna vitrin yüzü olma derecesindeki kişilerin, kulübün biçare sessizliğe gömüldüğü, moral bozan tevatürlerin çoğalarak yayıldığı bir ortamda ayrıcalıklı İstanbul kulüplerinden birisi ile anlaşmaları durumu yüzleşmesi daha da güç bir hale çeviriyordu. Belirsizliklerin yakasından ancak kurtulup transfer piyasasına son solukta yetişen kulüp yönetimi, sezonu kurtaracak eklemeleri yaptı diyebilir miyiz? Bu sorunun yanıtını lig öncesi son durum kritiğinde bulunma imkânını veren ve Tofaş’ın istikrarla yaşattığı Cevat Soydaş Turnuvası’nda aradık.

Bursaspor turnuva boyunca oynadığı 3 maçta da galibiyetle tanışamadı. Bu durumu huzursuzluk kaynağı bir fiyasko olarak nitelendirmek, zannediyorum, eksik ve kolaycı bir değerlendirmeden öteye gitmez. Turnuvanın kazanmak veya kaybetmenin daha ötesindeki gelişmeleri başımıza çorap örmesi muhtemel defoları olduğu gibi sezonun akıbetine ilişkin iyimser kalmayı destekleyen kazanımları da gözler önüne serdi. Birbirine benzer hikâyelere sahne olan ilk 2 maçta, 15 sayı geriden gelip öne geçebilmek, yeni koçun müdahale kabiliyetine yorulur mu? Jure Zdovc oyunu âlimane bir soğukkanlılıkla izlerken, oyuncuların ilgisini maça ve planına adapte etmek için -şimdilik- hiçbir agresyona ihtiyaç duymuyor. Bu yönüyle Dusan’ın zıttı bir profil. Savunmada, maçın bütününe yaymanın olanaklı olmayacağı acil durum planları mevcut. Metin Türen, Micheal Young ve Johhny Hamilton rotasyonu Jure’nin kriz yönetiminin savunma gücünü oluşturabilir. Anthony Brown ve David Michineau tercihlerini, oyuncularla daha önce çalışmış olmasına, oyuncuların kendisinden geçerli not aldığıyla açıklıyor. Gittiği kulüplere beraberinde kendi oyuncusunu da götüren antrenörün garanticiliği, takımın potansiyelinin en iyisine ulaşmasını hızlandıran bir katalizör görevi görebilir. Onuralp’in NBA kontratı alabilecek denli gelişimi, Dusan’la yakaladığı ahenkli oyuncu koç iletişiminden bağımsız yorumlanmıyor. Hal böyleyken, David Mutaf’ın cevherini ne derece işleyebileceği Jure için bir meydan okuma meselesi olarak karşımızda duruyor. Bu aşamada yalnız David Mutaf’ın değil, hemen her oyuncunun Jure’nin otoritesini tanıdığı vücut dillerinden izlenebiliyor. Yeni kurulan yapıda hiçbir ego mücadelesi ve yıldız oyuncu kaprisine mesai harcamayacak olması Jure için gayet tabii avantajdır.

Turnuvadaki herhangi bir maçın kısa bir kesitini izleyen biri dahi saha içi liderin Jordon Floyd olduğunu fark edebilir. Hücum setlerini çeşitlendirebilmenin en emin yollarından biri onun etkili birebir oyunlarından geçiyor. Hızlı yön değiştirmelerden sonuç almasını biliyor ve bu ona sayı ve asist opsiyonları kazandırıyor. Şut anındaki kararlı görüntüsü, şutunu blok tehdidinden kaçırmasını sağlayan atletizmi göze hoş geliyor. David Michineau onun gözü kara skorerliğine eşlik edebildiğinde sahada gayet vaatkâr bir Bursaspor’un varlığından söz edilebilir. Kibar bir adale sakatlığı gerekçesi ile ilk 2 gün tedbiren dinlendirilen ve yalnız son maçta sahne alan Michineau çembere gitmeyi seven bir kısa. Penetre oyunları sokak basketbolu estetiğinden izler taşıyor. Bursaspor’a dair hasbelkader bir hafızası olan ve Anthony Brown’un 2021/22 sezonu maçlarında sergilediği görüntüyü anımsayanlar için oyuncu hakkında yeni ve farklı gözlemler sunabilmek güç duruyor. Hücumda eşleştiği oyuncuya göre boy avantajını yakaladığında, bunu lehine kullanabilme maharetini sergiliyor. Ancak hantal göründüğü birebir oyunları yaman savunmacılar karşısında onu her an top kaybına sevk edebilecek bir handikabı doğuruyor. Dave Dudzinski gibi komple bir uzun forvetle halef selef ilişkisine girmek Micheal Young’u zorlayacağa benziyor. Young’un bu kadroya görev adamı olması temennisiyle eklendiğini, maçın kaderini elinde tutan bir anahtar oyuncu olmadığını bilmek ve onu bu şuur ile kabul etmek makul bir tavra denk gelir. Çember altı için tercih edilen Johnny Hamilton hakkında ise onun yüksek oyun konsantrasyonu, gözdağı niteliğindeki savunma sertliği ve takımın geri kalanını kamçılamaya muktedir liderlik özelliklerinden bahsetmek gerekecek. Sezon planında Hamilton’ın rotasyonu olarak düşünülen Ahmet Can Duran’ın bu ligde tutunabilmesine mani bir kilo ve sürat problemi yaşadığı öne sürülebilir. Teknik ekibin bu zafiyetin farkında olduğu, ligin başlamasına sayılı günler kala Semih Erden transferinin duyurulması ile kanıtlandı diyebiliriz. David Mutaf’ın hem şut hem penetre tehdidi üzerinden katkı vermeye çok hazır görünmesi turnuvanın en sevindirici mesajları arasında yer alıyor. Hızlı hücum basketbolunda günbegün mahirleşen Ömer Utku Al’ın şut yüzdesini geliştirme yönündeki eğilimini de aynen koruduğunu ve şutlarının savunmacılar tarafından eskisi kadar kolay riske edilmediğini memnuniyetle gözlemledik. Turnuva boyunca Enes Berkay’ın potansiyelinin altında, takım kaptanı Metin’in ise maç ritminden uzak bir görüntüde kaldığına ayrıca değinmek gerekir.

Hayatı dolduran ve değerli kılan anlarla hatırlanacak bir yeni sezon diliyorum. Tıpkı Cevat Soydaş’ın Bursa basketboluna bıraktığı aziz hatırası gibi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.