SON DAKİKA
Hava Durumu

Nedir bu elma sirkesinde ki keramet?

Yazının Giriş Tarihi: 28.05.2024 17:53
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 18:05

Elma sirkesi turşularda, yemeklerde, salata soslarında kimi zaman koruyucu madde olarak kimzaman lezzet için kullanılır. Doğru şekilde kullanıldığı zaman çok faydalı olan elma sirkesi bazı durumlarda kontrollü kullanım gerektirmektedir. Gastrit gibi mide problemlerinde, gebelikte, hpoglisemi gibi durumlarda kontrol altında kullanmakta fayda vardır.

Gelelim elma sirkesinin o muhteşem faydalarına:

İnsülin izlenimini düzenleme özelliği vardır. Ne demek bu? Kan şekeri seviyelerinin ani yükselmesini engeller. Ben genelde danışanlarımda insülini ani yükseltecek bir yemek yemek istediklerinde ortalama 30 dk önce elma sirkeli su içmelerini istiyorum. Bu sayede kan şekerinin ani yükselmesinin önüne geçerek bölgesel yağlanmayı minimuma indirmiş oluyoruz.

Elma sirkesinin yağ yakma özelliği vardır. Sabahları aç karnına su ile seyreltilerek tüketilen elma sirkesi günlük yağ yakım verimini arttırmaktadır.

Kan basıncını düşürme özelliği vardır. Kan basıncı dengesi de kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Su ile seyreltilerek kullanılan elma sirkesinin ciltteki lekeleri açtığı, akneleri azalttığı, cildin elastikiyetini koruyarak kırışık görünümü azalttığı ve cilde çok doğal bir parlaklık verdiği yapılan araştırmalar sonucunda bulunmuştur.

Saç sağlığına da birçok etkisi olan elma sirkesi kepek oluşumunu engeller, saçı besleyerek daha güçlü olmasını ve daha hızlı uzamasını  sağlar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.