SON DAKİKA
Hava Durumu

Yerel seçim ve 3 yanlış, 1 doğru!

Yazının Giriş Tarihi: 03.04.2024 12:58
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.04.2024 12:58

Bursa’da yerel seçim oldukça hareketli geçti…

Adaylar sokak, sokak gezip halka derdini anlattı ve oy istedi. Halk ise onlara kendi dertlerini anlattı ve çözüm istedi. Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım, İnegöl, Mudanya ve dahası…

Bursaspor taraftarı uyardı, uyardı ve en yoğun oy potansiyeline sahip olduğu Osmangazi’den fitili ateşledi.

Haftalardır uyarıyordu aslında seçmen…

Halkın ekonomik buhranı, emeklilerin derdi, vatandaşın çilesi derken yapılanlarıda gözler görmedi. 3 yanlış, 1 doğruyu götürdü Bursa’da.

Akparti adayları o kadar rahat ve profesyonel bir şekilde kazanmaya alışık oldukları için takılıyorlardı ki sorsan “O ilçede , diğerinde %20 fark attık” söylemleriyle seçime girdiler. Çalışmak bir yana dursun sadece gösterişi bol lansmanlarla seçime girdiler.

Ahmet Eraslan ve Kestel

Çalışan ilçelerde zaten kazanan ve oy arttıranlar belli. Mudanya’da Gökhan Dinçer vatandaşa dokundu, sıkmadık el bırakmadı ve oy arttırarak kaybedilen seçimde kendi bireysel çabalarıyla kazanan oldu. Kestel’de Ferhat Erol ve Cumhur İttifakı ortağı Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Ahmet Eraslan her kapıyı çalınca kaybedilen ilçe tırnaklarla kazıyarak kazanıldı. Özellikle Ahmet Eraslan’a farklı bir parantez açmak lazım. Zaten senelerdir aktif siyasetten tanıdığımız, Bursaspor taraftarının içerisinden gelen Eraslan, Kestel’de aday gösterilsin diye Kestelli vatandaşların yoğun baskısı vardı. Bu durumla birlikte sahada çalışması önemliydi. Hatta Alinur Aktaş’ın “Anketlerde geride olduğumuz tek yer Kestel gözüküyordu. Hatta Ferhat Erol’u çağırıp uyarmıştım” dediği ilçede kazanılan zafer tamamen bu unsura bağlı. Gürsu, Orhangazi keza öyle. Orhangazi’de kaybedecek denilen aday Bekir Aydın çok rahat aldı, Yıldırım zaten Oktay Yılmaz sevilen ve çalışan bir başkan olarak seçime en rahat girip, en rahat çıkan isim oldu. Cumhur İttifakı adına kaybedilen Osmangazi, Yenişehir, Mustafakemalpaşa, Karacabey başta olmak üzere sorgulamalarını kendi iç muhasebesinde yapmaları gereken bir durum.

Osmangazi şaşırttı!

Özellikle Osmangazi kaybedilen yerler arasında Akparti il başkanlığını en çok şaşırtan yer oldu gibi duruyor. Ancak burası Mustafa Dündar adına kaybedilmedi, Erkan Aydın adına kazanıldı. 1, 2 puan farktan bahsetmiyoruz burada. Erkan Aydın Kuştepe yokuşlarında yürüyerek dolaşıp “Nasıl doğalgaz gelmez” derken aslında seçimi nasıl kazanacığını da belli etmişti. Bursa’nın kalbinde bu kadar büyük bir fark oluşmuş ama seçime girilen ve bütün veriler elinde olan Akparti il başkanlığı bunu seyrediyorsa kendisini bir defa daha sorgulayacak. Demek ki neymiş kavga sadece başarısızlık getirirmiş. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adıyla zafer kazanmanın kolay olduğunu bir kez daha anlamışlardır umarım. Seçime etki eden en büyük unsurda buydu sanırım. Bursa’nın oy oranı en fazla ilçesinde kaybedeceğini ön göremeyen ve Cumhurbaşkanı Bursa programında bile oy alabilmek için çabalamayanlar şapkasını önüne koyacak. Bu boşluğu iyi değerlendiren ve seneler sonra bu hırs, azim ve isteği Bursa halkına göstererek kazanan Erkan Aydın’ı tebrik eder, zorlu görevinde de başarılar dilerim. Mustafa Dündar iyi bir siyasetçi ve çalışmasıyla bunu da göstermişti ancak içeride ki ekibinin özellikle Osmangazi Belediyesi içerisinde bulunan kafa takımını sorgulayıp, sorun yokmuş gibi göstermelerini umarım sorgular.

Bozbey zaferi taçlandırır mı?

Bursa Büyükşehir Belediyesinin çiçeği burnunda başkanı Mustafa Bozbey daha mazbatasını almadan çalışmalarına başladı bile. Netice de bu onun en doğal hakkı. 2019 seçimlerinde kaybetti ama durmadı. Kapı, kapı gezmeye başladı. Açılışlara, düğünlere, cenazelere katıldı. Gençlerle bisiklet sürüp, kahvede tavla oynadı. Bahçe de çalıştı, traktör sürdü ama pes etmedi. 2 yıl önce Kemal Kılıçdaroğlu açıkladı aslında “Bursa adayımız ve kazanıp başkan olacak kişi Mustafa Bozbey” dedi buna kimse inanmadı. O kadar inanmadılar ki ilçe başkanlıkları bile “Kazansın dilimi keseceğim” diyen ilçe başkanlarıyla doluydu. Kaldı ki adam kazandı. Kazanırken de kimseyi ötekileştirmedi. Bizim kulağımıza gelen bu eleştiriler ona gitmedi mi? Tabii ki gitti. Ama o durmadı. Netice de Bursa’yı kazandı ve “Gülümse Bursa” diyerek yola çıktı. Bu süreçte de İl başkanı Nihat Yeşiltaş’a ayrı bir parantez açmak lazım. Adam durmadı, yorulmadı Bozbey kadar efor sarf etti ve bu kazanımda çok büyük pay sahibi oldu. 2019 seçimlerinde de böyle bir il başkanı olsaydı muhtemelen daha farklı bir senaryo izlenirdi.

Bursaspor taraftarı bekliyor başkan!

Şimdi Bozbey’den öncelikli olarak verdiği sözleri tutmasını beklemek seçmenin en doğal hakkı. Bursaspor taraftarı en büyük destekçisiydi. Bu anlamda Bursaspor’un içerisinde bulunduğu kritik durumu da anlaması hasebiyle hatırlatıyorum. Mayıs ayında yapılacak kongre ve Haziran, Temmuz ayında açılması gereken bir tahta var ve 400 milyon gibi bir rakam lazım. Bunu kısacık sürede nasıl yapar bilmiyorum ama bu sözü tutması benim ve Bursaspor taraftarı için elzemdir!

Sandığa gitmeyenler!

Özellikle Bursa’da 500.000 küsür vatandaş oy kullanmaya gitmedi. 2019 seçimlerine bakıldığında 270.000 sandığa gitmeyen seçmen artmış. Aslında burada CHP’nin aldığı oya bakınca aynı kalmış ama Akparti ve Cumhur İttifakı’nın oyları ciddi derecede düşmüş. Bu vatandaşın çok ciddi uyarısını gösteriyor. Genel seçimlere kadar bazı şeyler toparlanmazsa ülkede de ciddi bir değişim gelir mi? Akparti seçmeni sandığa gitmeyeye devam eder mi? Bunu zaman gösterecek!

Velhasıl kelam…

Bun seçimi kazanmak Cumhuriyet Halk Partililer için kolay olmadı ama Akparti ve Cumhur İttifakı adayları için kaybetmek kolay oldu. 3 yanlış, bir doğruyu götürdü. Bursa yapılanları az bulup, daha fazlasını istedi. İstediğini almak için de inandıkları adaylara oy verdi sandığa gidenler. Gitmeyenler ise ne düşündü bilemem ama gidenlerin düşüncesi oy sayımına yansıdı!

TEŞEKKÜRLER!

Bu arada her seçim kazanan, kaybeden teşekkür ediyor ya hani bir teşekkür de benden…

Köşe yazarlarımız ve haber merkezimiz seçim sürecinde gitmedikleri toplantı, gezmedikleri ilçe kalmadı. Seçim gecesi hem sokakta hem sandıkta tutulan nabızlarda ter akıttı. Hepsine ayrı, ayrı teşekkür ediyorum. Bu seçimin bir kazananı da biz olduk…

Son 26 günlük süreci baz aldığımızda 1,3 milyon tıklanma, sosyal medyada 3 milyon gösterim ile bizi yalnız bırakmayanlara da selam olsun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.