SON DAKİKA
Hava Durumu

REİS BEY!

Yazının Giriş Tarihi: 22.04.2024 10:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.04.2024 10:06

"...insanı türler arasında en üst sıraya koyan şey nezaketidir." Bir Kimya Meselesi.

Bonnie Garmus

Övünmek gibi olmasın, aslen Tokat’lıyım. Hem çok şanslı, hem çok şanssız bir ildir. Şanslıdır, çünkü çok iyi Belediye Başkanı, Vali, DSİ Bölge Müdürü gibi şahane bürokratlar görmüş bir ildir. Ama mesele kollektif üretmeye, kollektif davranmaya gelince; çok başarısız ve yeteneksiz bir ildir. Aynı, Bursa’nın Yenişehir İlçesi gibi. Mesela; Bursa’da en iyi insanların olduğu bir yer arıyorsanız Yenişehir’e gidin. Tek tek muhteşem insanlardır, lakin bir araya gelip, taş üstüne taş koymaya gelince tık yok.

Tokat’ta bir belediye başkanımız vardı, 1,50 boyunda bedensel engelli muhteşem bir adamdı. Bir sorun olduğunda; O grayderin üstüne çıkardı ve herkes önündeki tüm düğmeleri iliklerdi. Reis Bey gözden kaybolana kadar da asla tek düğme çözmezlerdi. İnsanların yüzde yüz emin olduğu bir şey vardı: “REİS BEY ADİLDİR, ASLA HAKSIZLIK YAPMAZ.”

Bursa bürokratlar çıkaran bir şehirdi. Parti devleti olmadan önce; 70’ler, 80’ler, 90’lar, 2000’li yılların başında hangi kurumun başındaki yöneticiyi alsanız, vasatı bile, mevcut yöneticilerin toplamından fazla idi. Vizyonları vardı. Hele ki aralarında efsane olanlar vardı ve yaptıkları ile efsane olarak da kaldılar. Teoman Özalp; Bayındırlık’tan gelip, Bursa’yı en yeşil haline getirdi. DSİ’den Erdem Abi(Saker) geldi. Altyapı ve toplu taşımada çığır açtı. İkisi de bir daha seçilelim diye hiç çalışmadılar. Hiç rüşvet siyasi almadılar, hiç siyasi rüşvet vermediler.

Mesele şu ki; siyasi rüşvetle hizmet etme gayreti, Ülkemizdeki, ilimizdeki sorunları çözmek yerine çığ gibi büyütüyor ve çözülemez hale getiriyor.

Temsilde adalet demiştim. Halihazırda, devlet memurlarının tamamı siyasi bir görüş sahibi. Ben de memurdum. Memur vakfının, sendikasının kurucu ve yöneticiliği de yaptım. O gün de olmamalıydı, bugün de okuyan, düşünen, konuşan insanlara yasak olmamalı. Doğrusu da, bu kadar siyasallaşmış devlet memurlarının siyaset mecrasında yer almaları ve siyasi partilere üye olmalarıdır. İşin en tehlikeli yanı illegal olanıdır. Şimdi siyasetin en kötüsü var. Siyasetin serbest olduğu devlet memurluğunda makamda yükselme tanıdığa göre değil, liyakata göre de yürür diye düşünüyorum. Siyaseti kulis yapmak sananların yükselmesi inanılmaz tehlikeli. Böylesi bir durum, yüzdelikli zam yerine sorunların tamamının çözülmesine engel teşkil ediyor.

Bunu niye yazdım: Parti devleti olunca sivrilen bürokrat bulunamıyor. Siyasetin baskıladığı bürokratın yetkisi var, sorumluluğu ve fikri yok. İlimizdeki AK Partili dostlarımın yüzde 40 ile içine sinmeye sinmeye belediye başkanı adayı gösterirken kaç kere yutkunduklarını biliyorum. Yerine, alternatif  “ADAM YETİŞTİREMEMEK” büyük sorun.

Mustafa Bozbey Başkanı, Nilüfer Belediye Başkanlığı zamanından iyi tanır, çok da severiz. Yeni sayfayı açarken dileğimiz, yeniden seçilme endişesi duymadan dimdik hizmet etmesidir. Nilüfer başka, Bursa Büyükşehir başka. REİS BEY! EFSANE OL. Bununla ilgili herkesin aksine çok deneyimin, çok iyi kadron, çok güzel de kamuoyu desteğin var. Ben önümü ilikledim. Siyasi rüşvet verene/alana kadar önümden hiçbir düğmemi çözmeyeceğim. Görevin bittiğinde; saygı, sevgi ve mutluluk ile yaşanan/yaşayan bir şehir bırak bize. Haydi kolay gelsin.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.