SON DAKİKA
Hava Durumu

BİRAZ SİYASET BİRAZ DA SPOR

Yazının Giriş Tarihi: 07.05.2024 12:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.05.2024 12:01

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak dün üç ilçe belediyemizi ziyaret ettik.

Cemiyet Başkanımız Nuri Kolaylı başkanlığındaki geniş kapsamlı heyetin ilk durağı Mudanya Belediyesi oldu.

Siyasetin içerisine ilk kez giren mühendis ve eğitimci olan Deniz Dalgıç ile birlikte çok geniş kapsamlı bir sohbet gerçekleşti.

Başkanımız Nuri Kolaylı, Bursa ve Türkiye’de basının sorunları aktardı Deniz Dalgıç’a.

Bursa’da 11 basın ilan alan gazete olduğunun altını çizen Nuri Kolaylı, “Bursa’da 40 adet internet sitesi resmi ilan alma hakkına sahip. Belediyenizin ilanlarını, bu sitelere de vererek yayınlatabilirsiniz” dedikten sonra Mudanya’nın sorunlarını sordu.

Hani bir dokun, bin ah işit demişler ya atalarımız aynen öyle oldu.

110 bin nüfusa sahip olan Mudanya’da belediyenin 750 çalışanı olduğunun ve bunun çok fazla olduğunu belirten Deniz Dalıç, “Maalesef kongre öncesinde bazı hesaplar nedeniyle belediye kadrosuna çok alım olmuş ve kadro şişmiş. Tam 750 çalışanımız var. Çok fazla. Gemlik Belediye Başkanımız Şükrü Deviren nüfusu bizden fazla olmasına rağmen 550 çalışanı var. O da fazlalıktan şikayet ediyor” derken bazı acı gerçekleri ortaya koydu.

Mudanya Belediyesi’nin personel giderinin 38 milyon TL olduğunun vurgulayan Belediye Başkan Deniz Dalgıç, İller Bankası’ndan sadece 14 Milyon TL geldiğine dikkat çekerken, “Maalesef personelimize maaş ödeyemiyoruz” diye belirtti.

Belediye olarak içerisinde bulundukları açmazdan kurtulabilmek amacıyla ellerinden değerli mülkleri satmak istediklerini belirtti başkan Dalgıç.

Mudanya ilçesi merkezindeki belediye binasının deprem nedeniyle hasar görmesi nedeniyle boşaltıldığını, bir bölümünün Yıldız Tepe’de yeni yapılan yere geldiğini, bir bölümünün ise İlçe Stadı’nın oradaki belediyeye ait yerde çalışma yaptığını söyledi.

Mudanya Belediyesi olarak 25 yıldır belediyeye gelir getirici bir yerler kazandırılmamasının altını çizen Başkan Deniz Dalgıç, “Şimdi içerisinde bulunduğumuz bu 11 dönümlük araziyi satarak mali krizden kurtulmak istiyoruz. Elimizde değerli birkaç yerimiz daha var. Ancak en üzüldüğüm Denizatı arkasında önemli bir mülkümüz var. Orası 25 bin TL kira ile 2033 yılına kadar sözleşme yapılmış. Büyük bir kayıp olmuş belediyemiz için” şeklinde konuştu.

Deprem için önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Deniz Dalgıç, sorunlu binaları bazı sahipler kendileri yerinde yapmak istedikleri belirtirken, bazılarını ise yeşil alan çevirerek, daha sağlam alanlarda onlarla takas yapmak için çalıştıklarının altını çizdi.

Bu arada deniz kenarında yer alan ve Bursalıların hafta sonlarında büyük ilgi gösterdiği Güzelyalı Mahallesi ile Tirilye’de yapılan çalışmaların gecikmeli başlamasının altını çizen Deniz Dalgıç, “Yaz mevsimi geliyor. İnsanların yoğun bir şekilde geleceği bu mahallelerimizdeki bu çalışmalar keşke daha önce yapılsaymış” derken plansız yapılan işlerle ilgili de sitemlerde bulundu.

Deprem Bursa olarak hepimizin en büyük sorunu.

Bunun için Mudanya Belediyesi olarak önemli adımlar atılmaya çalışılıyor. Meclisten bununla ilgili kararlar alınmış.

Sorunlu binalar belli.

Öncelikli hedef onları dönüştürebilmek.

Bunun içinde yoğun çalışma içerisinde Deniz Dalgıç.

İnanıyorum birkaç ay içerisinde Mudanya’nın yeni görüntüsü ile ilgili çalışmalarından hız kazanacağına inanıyorum.

BURSASPOR İNFO YATIRIM VE TOFAŞ

Basketbolda dün akşam gerçekten nefes kesen bir maça tanıklık ettik.

Bursaspor İnfo Yatırım, normal sezonu lider tamamlamayı garantileyen Anadolu Efes ile mücadele etti.

Gerçekten maç nefes kesti.

Sonuçta Bursaspor İnfo Yatırım inanılması çok zor olan bir sonuca imza attı ve rakibini 98-90 yendi.

Bu galibiyet play-off’a kalabilmek için çok önemliydi.

Şimdi, Bursaspor İnfo Yatırım’ım cumartesi günü saat 19.00’de Bursa’da oynayacağı Fenerbahçe Beko mücadelesi var.

Bu maçı kazanırsa Potanın Timsahı, Uludağ İçecek’in sponsorluğunu çekmesinin ardından ‘Takım bile kuramaz. Düşmenin en büyük adayı olur’ diyen basketbol uleması olduklarının zanneden otoriteleri bir anlamda ters köşeye yatırmış olacak.

Bursaspor İnfo Yatırım, bu maçı kazanması halinde, normal sezonu yedinci sırada bitirmiş olacak.

Büyük bir ihtimalle, play-off turunda ise lig ikincisi olan Fenerbahçe Beko ile eşleşmiş olacak.

Şuan yedinci sırada görünen Aliağa Petkimspor’u Bursaspor her iki maçta yenmesi nedeniyle statüye göre rakibinin üzerinde yer alacak.

Gelelim Tofaş’a;

Galatasaray Ekmas ile ilk sekiz içerisine girebilmek için kıran kırana bir maç oynadı.

Normal süre 97-97’lik eşiklikle bitti. Uzatmada Tofaş rakibine 107-105 kaybetti.

Üzüldüm.

Aslında maçın hakemlerinin bazı kararları üzüntü vericiydi.

Orhun Ene’yi iki teknik faulle kolayca çalarak soyunma odasına gönderen hakemler, maç içerisinde yaptığı faul sonrası Tolga Geçim’e, sonrasında da faulü çalan hakeme söylediği kötü sözleri duymamazlıktan gelmeleri, teknik faul çalıp atmamaları belki de Tofaş’ın normal sezonu yenilgiyle tamamlamasına neden oldular.

NURLAR İÇİNDE YAT İBRAHİM YAZICI

Türk futbolunda dik duruşun sembolü olan Bursaspor’a Süper Lig’deki ilk şampiyonluğunu yaşatan İbrahim Yazıcı’nın vefat yıldönümü bugün.

Onu unutabilmek mümkün değil.

Meslek yaşamının büyük bölümünde onunla beraber oldum bir gazeteci olarak.

Bursa Atatürk Stadı’nda çalınan Şampiyonlar Ligi müziği, Avrupa futbolunun devleri Manchester United ve diğer maçlar aradan yıllar geçmesine rağmen unutamadık.

İnanı tadı hala damaklarımızda.

Bursasporlulara bu günleri yaşatan İbrahim Yazıcı başkanımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.